W dniu dzisiejszym będzie rozpatrywany w sejmie raport NIK na temat profilaktyki antynarkotykowej w szkołach. Prace sejmowej podkomisji ds. młodzieży mogą upływać w dość nieprzyjemnej atmosferze, ponieważ raport ukazuje zupełnie co innego, niż serwują nam media głównego nurtu. Jak się okazuje, szkoły są zupełnie nieprzygotowane na walkę z takimi zjawiskami jak obieg narkotyków lub uzależnienie uczniów.

Z raportu NIK wynika że ?Krajowe programy przeciwdziałania narkomanii w wypadku szkół są zbyt ogólnikowe i sformułowane w sposób, który nie pozwala na ocenę stopnia ich wykonania i skuteczności? Dane zawarte w raporcie są rzeczywiście zatrważające. Wyniki prawie 12 tysięcy ankiet ukazują że ponad 31 % uczniów była świadkami zażywania ciężkich lub lekkich substancji odurzających lub słyszało o tym z wiarygodnych źródeł. 28 % nauczycieli przyznaje że dostrzega w swoich szkołach problem narkotyków, 17% uczniów była świadkiem sprzedaży substancji odurzających. Tylko w samym czasie prowadzenia kontroli w jednej trzeciej szkół miały miejsce incydenty z narkotykami, przy których  interweniowała policja lub rodzice.

Marek Łatas z PiS, członek sejmowej podkomisji do spraw młodzieży w wypowiedzi dla ?Gazety Polskiej Codziennie? nie pozostawia złudzeń: ?Ten raport ukazuje skalę zjawiska i jest przerażający. Pieniądze są wykorzystywane nieefektywnie, a problem istnieje i nie można mówić, że go nie ma?

W tym wypadku czekam na raport z pracy na dzisiejszym posiedzeniu komisji a w nim zawarty konkretny plan przeciwdziałania tej sytuacji. Liczę również na to, że rząd nie poskąpi środków na walkę z problemem, tak samo jak nie skąpi ich na sprawy typu nauka masturbacji dla przedszkolaków. Jest to podejście zdroworozsądkowe, jednak nierealne. Naćpanej i odurzonej  młodzieży wmówić można wszystko.

Zobacz również

Reprezentantka Ruchu Narodowego. Współpracuje z portalami wmeritum.pl (jedyna kobieta w dziale moto) i pikio.pl.
Studentka resocjalizacji. Zawodowo pracuje jako Copywriter.
Kocha morze i stare samochody.