Chociaż zdawać by się mogło, że osoby wierzące oraz bardziej konserwatywne, są zdecydowanie mniej tolerancyjne niż ateiści, badania belgijskich naukowców całkowicie zaprzeczyły tej tezie. Według specjalistów Katolickiego Uniwersytetu w Leuwen to ludzie przyznający się do wiary mają bardziej otwarte, szanujące odmienne opinie umysły.

Psychologowie społeczni z Belgii przebadali łącznie 737 osób z Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. Wśród nich znalazło się 445 agnostyków i ateistów, 255 chrześcijan oraz 37 muzułmanów, buddystów i Żydów. Wyniki eksperymentu okazały się naprawdę zaskakujące.

– Kiedy zmierzyliśmy skłonność do przyjmowania poglądów odmiennych i sprzecznych z przekonaniami danej osoby, to ludzie religijni okazywali większą otwartość – powiedział biorący udział w badaniach Filip Uzarevic. Według niego bycie człowiekiem religijnym wcale nie łączy się z brakiem tolerancji, akceptacji oraz przyjaznego podejścia do opinii innych ludzi.

Wyniki pracy belgijskich ekspertów zadziwiły wielu internautów. Stoją one bowiem w opozycji do utartego obrazu zamkniętych, konserwatywnych osób przyznających się do wiary. Co więcej, zmieniają także stereotypy dotyczące rzekomo bardziej skłonnych do akceptacji odmiennych poglądów ateistów.

...

Zobacz również