Ta noc poślubna odbyła się przy świadkach. Od państwa młodych oczekiwano, że atmosfera inicjacji będzie podniosła, młodzi wskoczą pod kołdrę i w sposób subtelny pokażą wszystkim, że są mężem i żoną. Jedno z nich jednak nie zdołało stanąć na wysokości zadania. 

Królowa Jadwiga urodziła się w 1374 roku. Była ostatnią córką węgierskiego króla – Ludwika Wielkiego. Z racji dobrego rodowodu nie musiała długo czekać na kandydata na męża. Austriacki książę Leopold III z rodu Habsburgów zapragnął, by Jadwiga została żoną jego czteroletniego syna, Wilhelma. W XIV wieku Habsburgowie panowali w Austrii dopiero od stulecia. Klasyfikowani jako druga liga polityki w ówczesnej Europie, musieli  przypominać poddanym, o tym, że są spadkobiercami miejscowej dynastii Babenbergów. Ludwik Wielki wiedział, że ciężko będzie mu znaleźć lepszego kandydata na męża dla swojej córki. Król posiadał dwa królestwa – polskie i węgierskie. Zamierzał je oddać swoim dwóm starszym córkom: Polskę Katarzynie a Węgry – Marii. Jadwidze nie pozostawało już nic. Pomimo swojego dobrego rodowodu, nie była w stanie nic dać swojemu przyszłemu małżonkowi. Książę Leopold doskonale o tym wiedział i szybko to zaakceptował. Poprosił Ludwika jedynie o to, aby pomógł mu w wojnie prowadzonej w północnych Włoszech, aby przyszła para młoda miała chociażby małe państewko.

Nie był w stanie zapanować nad swoimi nerwami

Do zaślubin doszło w Hainburgu, przy granicy austriacko- węgierskiej w 1378 roku. Wczesnym latem spotkali się tam król Węgier i książę Austrii wraz z całą rzeszą dworzan, dostojników, służących, negocjatorów oraz biskupów czekających na ślub 4-letniej Jadwigi z 8-letnim Wilhelmem. Zaślubiny rozpoczęły się od podpisania intercyzy regulującej warunki małżeństwa, posagu, wiana oraz dziedzictwa. Jadwiga od tej pory miała wychowywać się w Austrii. Następnie odbył się ślub, wesele oraz kończąca uroczystości noc poślubna. W  „Dopełnieniu szamotulskim”, plotkarskiej kronice spisanej w XV wieku przez anonima z Trzemeszna, można odnaleźć fragmenty o tym, jak książę Wilhelm z Habsburgów, nie będący w stanie zapanować nad swoimi nerwami, „w odrażający sposób pościel Jadwigi kałem zapaskudził”. Sytuacja – zapewne niezręczna dla gości, jak i dla samego księcia – nie rzutowała na ważność rytuału. Ślub uważano za zawarty, co potwierdzają dokumenty.

Małżeństwa młodych

Małżeństwa dzieci w średniowieczu nie były niczym nadzwyczajnym. Zaślubiny, nawet te dziecięce, wymagały choćby elementarnego zrozumienia sakramentu. Z tej przyczyny mogły się odbywać dopiero wtedy, kiedy chłopiec i dziewczynka osiągnęli wiek co najmniej 8 lat. Jak łatwo się domyślić, wymyślono odstępstwo od tej reguły, i w ten sposób za mąż wychodziły dziewczynki, które dopiero co nauczyły się chodzić.

 

INFORMACJA
Damy polskiego imperium
Kamil Janicki
Książka już dostępna w sprzedaży!

Książka Kamila Janickiego to najlepszy wybór dla miłośników polskiej historii, którym w literaturze brakowało silnych i władczych kobiet. W niezwykle interesujący sposób opowiada o największych kobietach w naszych dziejach, takich jak królowa Jadwiga, które wykazały się niemałą odwagą, mądrością, zdolnościami przywódczymi i przede wszystkim udowodniły, że nie są – jak powszechnie się uważało – bezwolnymi marionetkami. A to wszystko w najcięższych czasach w jakich przyszło żyć ludzkości – kontynencie pustoszonym przez zarazy i wojny.

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]

Te zdjęcia dzieci ze ślubów BAWIĄ DO ŁEZ!

...

Zobacz również