To, co wydarzyło się dziś w Austrii, całkowicie zmieni oblicze Europy. Wyniki wyborów do Rady Narodowej zaskoczyły po prostu wszystkich. Okazuje się, że Unia Europejska będzie miała kolejnego krytyka na szczeblu przywódcy kraju.

Według sondaży exit polls w wyborach zwyciężyła chadecka Austriacka Partia Ludowa. Formacja zdobyła 31% głosów. Zaraz za nią uplasowała się prawicowa Austriacka Partia Wolności z wynikiem 27,6% głosów. Na trzecią siłę w parlamencie, czyli Socjaldemokratyczną Partię Austrii zagłosowało 25,5% Austriaków.

Wygląda więc na to, że pewnym zwycięzcą jest Sebastian Kurz. 31-letni polityk prężnie wspinał się przez ostatnie lata po szczeblach władzy w Austrii. Najprawdopodobniej to właśnie on obejmie teraz fotel kanclerza i stanie się tym samym najmłodszym szefem rządu tego kraju w historii. Co więcej, Kurz będzie także jednym z najmłodszych szefów rządu w całej Europie.

Jego zwycięstwa obawiała się jednak cała Unia Europejska. Unijni przywódcy do końca wierzyli, że 31-latkowi nie uda się wygrać. Teraz jest ogromne zaskoczenie tym, jak pewnie sięgnął po władzę i ją zdobył. Kurz jest  wytrawnym politykiem i silną postacią w europejskich rozgrywkach. To wielki krytyk przyjmowania imigrantów do Europy i wróg wysokich podatków.

Jego partia nie ma jednak takiego poparcia, by rządzić samotnie. Musi więc dobrać jedną z dwóch pozostałych formacji i zawrzeć z nią koalicję. Bardzo prawdopodobne, że Kurz zdecyduje się na zwarcie szyków z Austriacką Partią Wolności. To oznaczałoby wyraźny zwrot Austrii w prawo.

źródło: express.co.uk

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków


Jak kiedyś nazywał się Solorz-Żak? Kto by na to wpadł! Znani Polacy, którzy zmienili nazwiska

...

Zobacz również

Zobacz również