Ustalenia, których dokonano w trakcie ekshumacji ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, są szokujące. Wynika z nich, że Rosjanie nie dotrzymali żadnej staranności przy pochówku ofiar. Dotąd ekshumowano 33 ciała i nawet połowa nie była wolna od nieprawidłowości.

Z 33 ciał ekshumowanych tylko w wypadku 14 wszystko było w porządku i w trumnach znajdowały się „ofiary do nich przypisane”. Otwarcie pozostałych 19 trumien zszokowało ekshumujących. Jak podaje zastępca prokuratora generalnego, Marek Pasionek, szczątki ofiar były ze sobą pomieszane. Zdarzało się, że w jednej trumnie były fragmenty ciał nawet pięciu osób.

– W trumnie Natalii Januszko ujawniono fragmenty ciał pięciu osób, w trumnie Aleksandry Natalli-Świat – jednej osoby, a w trumnie gen. Kwiatkowskiego. W trumnie gen. Potasińskiego znaleziono 6 części ciał należących do 4 innych osób. W trumnie arcybiskupa Chodakowskiego znaleziono tylko pół jego ciała, pół ciała należało do gen. Płoskiego. W trumnie gen. Płoskiego było w związku z tym tylko pół ciała. W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób – mówi Pasionek.

Do wiosny 2018 roku Prokuratura Krajowa ma zamiar przeprowadzić kolejne 24 ekshumacje. Zespół śledczych obawia się, że tak jak i przy poprzednich i te ujawnią ogromne nieprawidłowości. Docelowo ekshumowanych ma być 83 ciał ofiar. Przypominamy, że w latach 2011-2012 przeprowadzono ekshumację 9 osób, a 4 zostały skremowane.

źródło: wp.pl

Jak Kaczyński zaczynał karierę zawodową? Nie zgadniesz! Pierwsze prace polityków

...

Zobacz również