Tak wstrząsających danych nie spodziewał się nikt. Są one zaskakujące dla partii rządzącej, a także dla opozycji. Eksperci wyjaśniają, skąd tak szokujące zmiany w polskiej gospodarce.

We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 4,3%. Dane Głównego Urzędu Statystycznego rozczarowują, bo oczekiwano znacznie większego wzrostu. Tym bardziej że w sierpniu produkcja przemysłowa rosła znacznie bardziej – aż o 9%. PiS jest rozczarowany wynikami.

Równocześnie produkcja nie nadąża za średnią płacą i zatrudnieniem. Te we wrześniu wzrosły odpowiednio o 6% i 4,5%, co natomiast sprawiło, że zaskoczona jest opozycja. Oznacza to zaś, że we wrześniu bardzo mocno wzrosły koszty produkcji – aż o 10% niż w analogicznym okresie rok temu.

Sytuacja taka mogłaby być bardzo niepokojąca, gdyby trwała długi czas. Należy jednak uspokoić tych, którzy obawiają się upadku polskiej gospodarki. Okres jednego miesiąca nie powinien być powodem do wszczynania alarmu. Należy przy tym podkreślić, że sierpień był wyjątkowo dobrym miesiącem pod tym kątem.

Ponadto GUS w swoim zestawieniu pomija firmy zatrudniające mniej niż 10 osób, tymczasem takich firm jest bardzo dużo, przez co odpowiadają za bardzo dużą część produkcji przemysłowej. W nich zaś wzrosty pensji są rzadkie i najczęściej nieznaczne.

Mimo niezadowalającego wzrostu produkcji przemysłowej są inne dane, które mogą napawać optymizmem. We wrześniu wskaźnik wzrostu sprzedaży detalicznej wyniósł 7,5% w stosunku do zeszłego roku. Jest to także najlepszy wynik w tym toku.

Eksperci sugerują, że może to być spowodowane wyjątkowo chłodnym wrześniem. Sprzedaż ciepłej odzieży czy butów wzrosła aż o 32%. Niejasny jest za to – także niezły – 12-procentowy wzrost sprzedaży artykułów RTV-AGD.

Źródło: next.gazeta.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!


Po czym poznać, że jesteś wyjątkowo inteligentny? Oto 10 cech!

Zobacz również