Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat bezpieczeństwa gazowego Polski i Europy. Jego słowa zdecydowanie pokazują, co on i reszta członków polskiego rządu myśli o tym projekcie. W ten sposób położył kres wątpliwościom wielu osób.

Minister finansów zapytany został o to, co sądzi o pomyśle na utworzenie z Polski gazowego huba dla znacznej części Europy. Zdaniem Morawieckiego nasz kraju musi stać się partnerem handlowym USA, aby zrównoważyć rynek w obliczu rosyjskiej hegemonii. Stwierdził, że w interesie Polski nie leży wspieranie „zarządzanej pośrednio czy bezpośrednio przez Kreml” firmy.

– Europa potrzebuje importu 180 mld metrów sześciennych gazu i mniej więcej tyle Rosja eksportuje do Europy. A USA wydały zgodę na eksport 180 mld sześciennych gazu. Jest to zatem wielki wyścig – powiedział szef resortu finansów.

Polski rząd także krytycznie wypowiada się odnośnie do gazociągu Nord Stream 2, który ma połączyć Rosję i Niemcy i przecinać Morze Bałtyckie na odcinku 1200 kilometrów. Krytyczne wobec pomysłu są także inne państwa, w szczególności Dania i Ukraina. Ta druga ma szczególny powód, gdyż po uruchomieniu nowego połączenia, gazociągi znajdujące się na jej terytorium, zostaną zamknięte.

(Nord Stream 2) Ma ugruntować dominację Gazpromu w Środkowej Europie – także w Polsce – jako dostawcy gazu. Jesteśmy przeciwni temu projektowi na poziomie Unii Europejskiej. Przede wszystkim staramy się wykazać, że ze względów chociażby niezgodności tego projektu z prawem europejskim, powinien być on zatrzymany – przekazał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski.

źródło: onet.pl

Tak żyją nieprzyzwoicie bogate dzieci rosyjskich oligarchów [ZOBACZ!]

...

Zobacz również