Po zniesieniu sankcji Iran ma zamiar rozpocząć eksport ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego. Informację tę przekazał irański minister Bijan Namdar Zanganeh.

Jest to związane z wizytą wicepremiera Janusza Piechocińskiego w Iranie, która trwała od 25 do 27 września. Wzięli w niej udział przedstawiciele polskich firm, które zainteresowane są współpracą z Teheranem.

„Polska zadeklarowała gotowość do współpracy z Iranem na różnych polach w sektorze energetycznym. Tamtejsze rafinerie były modernizowane i posiadają zdolność do przetwarzania irańskiej ropy” – powiedział Zanganeh.

Irański minister nie mylił się. Polskie rafinerie mają technologię, która umożliwia przetwarzanie ropy z Iranu. Z wypowiedzi ministra można też wnioskować, że możliwy jest eksport gazu ziemnego tuż po zakończenia prac nad terminalem w Świnoujściu. Daje to możliwości pewnego uniezależnienia się od gazu z Rosji co jest istotne, zwłaszcza w świetle doniesień na temat problemów w negocjacjach Orlenu z Rosnieftem.

Dodatkowo PGNiG podpisał memorandum z Iranian Oil Company, które dotyczy złóż znajdujących się wokół wysp Lavan. Powstał specjalny zespół, który wskazuje i analizuje najlepsze projekty, które można wykonać wspólnie z Iranem.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


jo, źródło: defence24.pl

...

Zobacz również