Wyznaczono teren zagrożony wścieklizną w Warszawie! "Bezwzględny zakaz przemieszczania psów i kotów"

Wyznaczono teren zagrożony wścieklizną w Warszawie! "Bezwzględny zakaz przemieszczania psów i kotów" Źródło: Pixabay/Andr Sommerh

Wścieklizna stanowi bardzo poważne zagrożenie na terenie Warszawy. Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje o bezwzględnym zakazie przemieszczania psów i kotów na określonym obszarze. Wszyscy właściciele zwierząt domowych powinni bardzo uważać.

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych, a teraz stała się szczególnie niebezpieczna. Powiatowy Lekarz Weterynarii alarmuje o wyznaczeniu terenu zagrożonego tą chorobą w okolicach Warszawy. Na tym obszarze ma obowiązywać bezwzględny zakaz przemieszczania psów i kotów, a także inne obostrzenia. Właściciele zwierząt powinni uważać na swoich pupili. 

Wścieklizna rozprzestrzenia się niedaleko Warszawy

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralnego układu nerwowego, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożenia tą chorobą, na którym to należy zachować szczególną ostrożność. 

Terytorium zagrożone obejmuje gminę Otwock w granicach administracyjnych, gminę miejską Karczew oraz gminę Józefów na południe od ulicy Marii Skłodowskiej Curie oraz ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam właściciele zwierząt domowych muszą stosować się do restrykcyjnych nakazów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Rozporządzanie dotyczące zagrożenia wścieklizną 

Według rozporządzenia z dnia 3 lipca, na tym obszarze obowiązuje bezwzględny nakaz wyprowadzenia psów na smyczy, a kotów w zamknięciu, a także pozostawienie zwierząt gospodarskich na zamkniętych wybiegach. Zakazuje się natomiast organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę.

Nie można również przemieszczać psów i kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę w charakterze zwierząt towarzyszących z terenu i na obszar zagrożony bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Otwocku.

W sytuacji, w której wystąpią objawy sugerujące zarażenie wścieklizną lub znalezienie martwego zwierzęcia, które być może cierpiało na tę chorobę, należy niezwłocznie skonsultować to z najbliższym lekarzem weterynarii. Wskazane byłyby również działania profilaktyczne - każdy właściciel psa albo kota powinien zadbać o odpowiedni szczepienia przeciwko wściekliźnie. Najczęstszymi objawami tej choroby wśród czworonogów jest niepokój, nadmierna pobudliwość, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie oraz ślinotok. Jeżeli ktoś zauważy takie podejrzane zachowania u swojego pupila, powinien natychmiast udać się do kliniki weterynaryjnej. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co studiowała Krystyna Pawłowicz? Stawiamy miliony, że nie zgadniecie! Ta informacja zwali was z nóg
  2. PRZERAŻAJĄCY wygląd Alicji Resich-Modlińskiej. Legenda TVP zniszczyła twarz operacjami plastycznymi
  3. Media martwią się o zdrowie Julii Wieniawy. Jej choroba daje złe znaki
  4. Magda Gessler żąda fortuny od restauracji, w której przeprowadzała "Kuchenne Rewolucje". Ogromne oszustwo
  5. Z ostatniej chwili: Poszukiwali zaginionej 15-letniej córki pracownika Watykanu. Gdy otworzyli groby ścięło ich z nóg, Jan Paweł II w tle
  6. Pilny alarm IMGW w TVN na piątek i sobotę dla połowy Polski. Sytuacja jest bardzo poważna, lepiej zostańcie w domach
  7. Rodzina aktorki właśnie przekazała wiadomość o jej śmierci. "To koniec"
  8.  

Źródło: Warszawawpigulce.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News