Komunikatów o jego losie było już bardzo wiele, a największe agencje wywiadowcze i informacyjne często sobie zaprzeczały, mówiąc na przemian, że żyje lub zginął. Z samego serca konfliktu dochodzą do nas nowe informacje, jakoby wróg całego cywilizowanego świata jednak żył i ukrywał się bliżej, niż wielu się mogło wydawać. Rozpoczyna się wielki wyścig po jego głowę. 

Libański Hezbollah, szyicka partia polityczna i bojówka podała do publicznej wiadomości, że przywódca Państwa Islamskiego, samozwańczy kalif Abu Bakr al-Baghdadi żyje i ukrywa się na terenie Syrii. Jest to zaprzeczenie informacji rosyjskiego ministerstwa obrony, które szczyciło się w czerwcu tego roku, że samoloty lotnictwa FR zgładziły go w nalocie. Zdaniem Libańczyków Baghdadi ukrywa się w Abu Kamal, które niedawno z rąk ISIS odbiła armia wierna rządowi w Damaszku.

Nie wiadomo jednak wszystkiego

W dyskusje włączył się również Reuters. Agencja przekazała, że Hezbollah nie informuje o tym, czy przywódca Państwa Islamskiego przebywa na wolności, czy w niewoli. Abu Kamal przez trzy lata znajdowało się pod kontrolą islamistów, a armia syryjska, która odbiła je z rąk terrorystów, nie wspominała nic o pojmaniu Baghdadiego lub otrzymaniu jakichkolwiek informacji o jego możliwym miejscu pobytu. We wrześniu amerykański wywiad rozpowszechnił informację mówiącą, że mężczyzna ukrywa się na granicy syryjsko-irackiej. Tam właśnie znajduje się wspomniane miasto.

Przeciągająca się wojna

Wojna domowa w Syrii trwa nieprzerwanie od 2011 roku, kiedy to na fali arabskiej wiosny doszło do masowych protestów przeciwko Baszszarowi al-Asadowi, sprawującemu władzę w kraju od 2000 roku. Choć na początku był to konflikt między armią rządową a rebeliantami, szybko przeobraził się w wielostronną wojnę. Tę sytuację wykorzystali islamiści, zebrani wokół Baghdadiego, którzy stali się głównym graczem, występującym przeciwko prezydentowi Syrii. Teraz po 6 latach niszczycielskiej wojny ich organizacja chyli się ku upadkowi i – według oficjalnych przekazów – kontroluje już tylko nieliczne obszary pustynne między Irakiem a Syrią. Jej dni – zdaniem ekspertów – są policzone.

źródło: wp.pl

Najbardziej przerażające fakty o ISIS [ZOBACZ!]

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

...

Zobacz również