Część Wrocławian wyszła z pomysłem utworzenia tęczowych przejść dla pieszych. Według osób popierających tę ideę, warto w taki sposób podkreślić wielokulturową historię miasta. Podobne rozwiązanie zastosowano już w Seattle, w dzielnicy Capitol Hill.

Pomysłodawcy tego projektu przypominają historię Wrocławia, w której swój udział miało wiele ludów i kultur. Tęczowe przejścia dla pieszych miałyby niejako podkreślić tę różnorodność. W dokumentacji projektu jest to podkreślone:

„Wrocław to miasto z wielowiekową tradycją tolerancji i współistnienia wielu kultur i narodowości. Był to niewątpliwie powód jego bogacenia się oraz ciągłej rozbudowy. Wrocławianie (…) byli zawsze ludźmi otwartymi, wierzącymi w miłość i braterstwo”.

W dokumencie wyszczególniony jest także fakt, że Wrocław w 2016 roku jest Europejską Stolicą Kultury. W związku z tym miasto powinno jeszcze bardziej opierać się czynnikom zagrażającym miłości i braterstwu. Zagrożenia te są określone jako „narastający neofaszyzm, propaganda i nacjonalizm”.

„Dziś są one [miłość i braterstwo – przyp. red.] zagrożone poprzez narastający nacjonalizm i neofaszyzm, propagandę i język nienawiści, ostatni rok pokazał to aż nadto. Taki stan rzeczy nie może dalej trwać, zwłaszcza w Europejskiej Stolicy Kultury, jaką w roku 2016 Wrocław jest”.

Tęcze miałyby się pojawić w pobliżu Dworca Głównego, Kina „Nowe Horyzonty” i na placach Grunwaldzkim i Dominikańskim. O tym, czy pomysł wejdzie w życie, okaże się jesienią.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: gazetawroclawska.pl
pt

Zobacz również