Za 10 tys. złotych sprzedano Kościołowi greckokatolickiemu mieszkanie o metrażu 100 m2 mieszczące się w centrum Wrocławia. To jednak nie pierwsza taka sytuacja. W sprawie mieszkań sprzedawanych po zaniżonych cenach trafiło już pismo do prokuratury. Jego autor zarzuca władzom miasta niegospodarność i narażenie budżetu miasta na straty.

Wszystkie z mieszkań sprzedanych Kościołowi mieszczą się w kamienicy przy ul. Łaciarskiej. Ten budynek należał jeszcze do lat 60. ubiegłego wieku właśnie do Kościoła. Później przeszedł w posiadanie państwa. Jednak od kilku lat sprzedawano kolejne mieszkania z kamienicy. I tak cała kamienica znów wróciła w ręce Kościoła. Co ciekawe, ceny po jakich sprzedawano lokale były o wiele niższe, niż ceny rynkowe.

Ostatnie z mieszkań, mające 100 m2, sprzedano za 10 tys. złotych. To nie wszystko. Kilka lat temu miasto wyłożyło 400 tys. złotych na remont budynku. Wartość całej kamienicy została oszacowana na około 6 mln złotych. Kościół greckokatolicki zapłacił za wszystkie mieszkania 30 tys. złotych. Zwrócił uwagę na to Tomasz Owczarek, były kandydat na prezydenta Wrocławia.

Owczarek wystosował pismo do prokuratury w tej sprawie. Aktywista podkreślił w nim niegospodarność miasta i oskarżył władze o działanie na szkodę budżetu miejskiego. „Zawiadamiam o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa niegospodarności przez prezydenta Wrocławia na szkodę Gminy Wrocław” – brzmi początek zawiadomienia autorstwa Owczarka.

W dalszej jego części były kandydat na prezydenta wskazuje na rozdźwięk między „znacznymi nakładami finansowymi” jakie poniosła gmina, a ceną sprzedaży całego budynku, która jest „znacznie poniżej ceny rynkowej”.

„Sytuacja w której najpierw Gmina ponosi znaczne nakłady finansowe na remont budynku, a następnie sprzedaż tej nieruchomości znacznie poniżej ceny rynkowej oraz z brakiem co najmniej próby pokrycia nakładów własnych na rzeczoną nieruchomość w trakcie jej sprzedaży jest działaniem nieekonomicznym i niegospodarnym”.

Owczarek zwraca także uwagę na niesprawiedliwość wobec rodzin z Wrocławia. Zastanawia go, dlaczego władze miasta nie proponowały im zakupu mieszkań w kamienicy przy ul. Łaciarskiej. „To nieuczciwe wobec mieszkańców, którzy płacą podatki” – podkreśla.

„Brakuje społecznego aspektu całej transakcji, który uzasadniałby sprzedaż nieruchomości za tak niską cenę. Proceder ten stoi w kontrze do sprawiedliwości społecznej i jest nieuczciwy wobec mieszkańców gminy, którzy płacą podatki i opłaty we Wrocławiu” – mówi Owczarek.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: tvn24.pl
pt

...

Zobacz również