Przewodniczący Rady Europejskiej wystosował specjalnie oświadczenie w sprawie kryzysu związanego z reformą polskiego sądownictwa. Jego zdaniem Unia Europejska nie może biernie przyglądać się działaniom Prawa i Sprawiedliwości.

Tusk wzywa prezydenta Andrzeja Dudę do natychmiastowego spotkania. Jego zdaniem jedynie on może powstrzymać eskalację konfliktu.

Zwróciłem się wczoraj do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z propozycją pilnego spotkania w celu omówienia kryzysu politycznego w naszym kraju i jego groźnych konsekwencji dla międzynarodowej pozycji Polski. Naszym wspólnym zadaniem powinno być zapobieżenie czarnemu scenariuszowi, którego finałem może stać się marginalizacja Polski w Europie – oświadczył Donald Tusk.

Dodaje, że działania Prawa i Sprawiedliwości są całkowicie sprzeczne z europejskimi wartościami. Apeluje więc, by Prezydent RP przemówił politykom partii rządzącej do rozsądku.

Podporządkowanie sądów partii rządzącej w sposób, jaki zaproponował PiS, zrujnuje i tak nadszarpniętą opinię na temat polskiej demokracji. Trzeba zatem znaleźć rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez Polaków, przez większość sejmową i opozycję, przez prezydenta i UE. Wiem, to trudne. Wymagające ustępstw, wzajemnego szacunku oraz odrobiny zaufania. Trudne, ale wciąż do zrobienia. Czasu zostało jednak bardzo niewiele – ostrzega przewodniczący Rady Europejskiej.

Źródło: consilium.europa.eu

Zobacz również