Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w naszym kraju jakiś czas temu. Co kilka miesięcy powracają jednak plotki mówiące o chęci jej przywrócenia. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, o planach MON w tej dziedzinie opowiedział wiceszef resortu Tomasz Szatkowski.

Wiceminister przyznał, że decyzja o zniesieniu obowiązkowej służby wojskowej nie była dobrze przemyślana ani przygotowana. Rząd PiS nie będzie jednak zabiegał o jej przywrócenie, gdyż na razie w pełni zadowalający okazuje się „zaciąg ochotniczy”.

– Liczymy na to, że ten zaciąg wystarczy. Są różne pomysły, np. przeszkolenie ochotnicze do służby zawodowej, czy też Wojska Obrony Terytorialnej – dodał wiceminister Szatkowski.

Zaznaczył, że młodzi ludzie obecnie bardzo chętnie wstępują do armii, o czym świadczyć ma ogromna popularność certyfikowanych klas wojskowych. Według wiceszefa MON szkolenie ochotników na razie wystarczy, więc ministerstwo nie planuje przywracania obowiązkowej służby wojskowej.

Poza tym polityk otwarcie wychwalał popularną Ligę Akademicką, czyli szkolenia dla studentów. Ona także jest jednak w pełni dobrowolna, więc aby przejść w niej szkolenie, trzeba samodzielnie się zgłosić.

...

Zobacz również