Premier Szydło przekonywała w TVP Info, że zakłady w Świdniku i Mielcu były kiedyś polskie, ale poprzednie rządy „prowadziły politykę wyprzedaży polskiej gospodarki”. Problem polega na tym, że wyprzedano je w 2007 roku, czyli za rządów PiS.

Temat został poruszony z racji tego, że rząd zakończył negocjacje z Airbus Helicopters i uniemożliwił realizację umowy w sprawie francuskich śmigłowców wielozadaniowych Caracal. Ogłoszony zostanie kolejny przetarg, który najprawdopodobniej wygrają zakłady w Świdniku i Mielcu. 

– Zakłady w Świdniku i Mielcu mają szansę. Są przygotowane, zresztą chciały brać udział również i w tym przetargu. Poprzedni rząd miał inną filozofię, inne spojrzenie na podejście do zakupu sprzętu wojskowego. My mówimy wyraźnie: polski przemysł ma być kołem zamachowym naszej gospodarki. Chcemy reindustrializować kraj. Świdnik i Mielec to były kiedyś polskie zakłady. W wyniku transformacji nasi poprzednicy niestety tę politykę wyprzedaży polskiej gospodarki kontynuowali. My będziemy robili dokładnie odwrotnie – przekonywała Beata Szydło.

Co się okazuje? Zakłady w Mielcu zostały sprzedane za rządów Prawa i Sprawiedliwości (gdy premierem był Jarosław Kaczyński), a nie Platformy Obywatelskiej. W marcu 2007 roku Agencja Rozwoju Przemysłu zdecydowała się sprzedać 100% udziałów, które przejęła amerykańska spółka United Technologies Holdings S.A. Ponadto ówczesny prezes ARP jest wiceministrem w rządzie Beaty Szydło.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

...

Zobacz również