Wizytujący w Norwegii prezydent Andrzej Duda zaliczył dosyć poważną wpadkę. Polska głowa państwa podczas konferencji prasowej z norweską premier, „przesunął” Norwegię nad Bałtyk. 

 – Bardzo byśmy chcieli, aby relacje pomiędzy Polską a państwami bałtyckimi zostały podniesione na poziom strategiczny – mówił prezydent Duda w kontekście współpracy gospodarczej Polski i Norwegii.

Problem jednak w tym, że Norwegia nie jest państwem bałtyckim, bo nie graniczy z Morzem Bałtyckim. Skandynawski kraj leży nad morzami Północnym i Norweskim, a do Bałtyku w linii prostej ma aż 420 km. Państwa bałtyckie to Litwa, Łotwa i Estonia.

W obronę prezydenta wziął jego rzecznik prasowy, Marek Magierowski, który stara się przekonać, że prezydent zaliczył Norwegię do krajów bałtyckich w kontekście Rady Państw Morza Bałtyckiego. Nie przekonuje to jednak internautów, którzy wskazują, że polska głowa państwa wyraźnie stwierdziła „państwa bałtyckie”, a nie „państwa należące do Rady Państw Morza Bałtyckiego”.

fot. twitter
fot. twitter

To jednak nie pierwsza geograficzna wpadka polskiego polityka. Lider opozycyjnej formacji, Ryszard Petru również ma na swoim koncie geograficzne gafy tj. pomylił południe z północą gdy mówił o „Polsce B”. Czy też nazwał brytyjskiego premiera Davida Camerona – Kamerunem (kraj w Afryce Środkowej).

 – Wystarczy wyjechać z Warszawy na południe, Góra Kalwaria – Polska B. (…) Im bardziej w głąb – Ciechanów, Łomża (obydwa miasta leżą na północ od Warszawy – przyp. red.) tam już naprawdę jest żałość – powiedział Petru.

Również były prezydent Bronisław Komorowski słynął z wielu wpadek. Najsłynniejsza z nich to wpadka podczas wizyty w Japonii, gdzie stanął na podeście przeznaczonym dla spikera japońskiego parlamentu oraz nazwał generała Stanisława Kozieja „szogunem”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: tvp.parlament.pl / twitter

...

Zobacz również

Zobacz również