W końcu wiadomo kto stoi za zamachem na WTC. Skandal rozerwał USA

W końcu wiadomo kto stoi za zamachem na WTC. Skandal rozerwał USA Źródło: fot. flickr.com

Chociaż od zamachu terrorystycznego na World Trade Center minęło już ponad 16 lat, w Stanach Zjednoczonych nadal pamięć o tych wydarzeniach jest żywa. Właśnie zakończył się jeden z procesów sądowych w tej sprawie. Werdykt jest szokujący.

W sądzie federalnym w Nowym Jorku zapadł wyrok. Zgodnie z nim Iran został uznany współwinnym wsparcia terrorystów, którzy przygotowali zamach na World Trade Center 11 września 2001 roku. Werdykt sędziego George'a B. Danielsa nakazuje Islamskiej Republice Iranu wypłacić milionowe odszkodowania bliskim ofiar zamachu. Pozew złożyli bliscy - ponad 1000 osób. Są to małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwa ofiar zamachu terrorystycznego w WTC. Werdykt sędziego Danielsa nakazuje Iranowi wypłacenie odszkodowań: 12,5 mln dolarów małżonkom, 8,5 mln dzieciom i rodzicom oraz 4,25 mln rodzeństwom.

Kto odpowiada za zamach na World Trade Center?

Jednak nie to jest najbardziej interesujące w całej sprawie. Zgodnie bowiem z ustaleniami Senackiej Komisji ds. 11 września 2001 Iran nie pełnił przewodniej roli w organizacji zamachu. Kto zatem jest głównym podejrzanym? Sprawa, którą właśnie zakończył sędzia Daniels, związana jest bezpośrednio z innym pozwem zbiorowym tej samej grupy bliskich ofiar. Oskarżają oni o bezpośrednie wsparcie i pomoc dla zamachowców Arabię Saudyjską. Jeszcze w marcu sędzia Daniels odmówił Arabii Saudyjskiej, która prosiła by pozew zbiorowy przeciwko temu państwu został odrzucony. Pozywający Arabię bliscy osób, które straciły życie w zamachu zwracają uwagę na to, że większość zamachowców była Saudyjczykami. Ponadto ich zdaniem Al-Kaida, organizacja terrorystyczna, która przygotowała zamach, mogła liczyć na wsparcie i pomoc Saudyjskich polityków i instytucji państwowych przez wiele lat poprzedzających zamach.

Wyrok i jego znaczenie

Sprawa Arabii Saudyjskiej wciąż nie jest skończona. Jednak już nieoficjalnie mówi się, że samo odrzucenie wniosku państwa, by pozew został odrzucony, pozwala sądzić, że sędzia Daniels także Arabię Saudyjską uzna za winną zarzucanych jej czynów. Zdaniem krytyków wyroku skazującego Iran, sprawa prowadzona przez sąd federalny narusza prawo międzynarodowe i prawo do samostanowienia innych suwerennych państw. Ponadto zwraca się uwagę na to, że wyrok jest motywowany politycznie i nie został wydany poprawnie zgodnie z prawem USA i międzynarodowym. W sprawie Iranu wiadomo zaś, że zasądzone odszkodowania najpewniej nie zostaną wypłacone. Nie ma możliwości zmuszenia Iranu do wypłacenia odszkodowań, a co za tym idzie, wyrok ma znaczenie jedynie symboliczne.
WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Wysłano F-16 żeby ratować życie Polaków
  2. Horror na pokładzie! Samolot zmienił się w komorę gazową
  3. Co się stało?! Awaryjne lądowanie na Okęciu, ogromna panika
Następny artykuł