Dlaczego Przystanek Woodstock zmienił nazwę? Trudno w to uwierzyć

Dlaczego Przystanek Woodstock zmienił nazwę? Trudno w to uwierzyć Źródło: wikimedia.org/Ralf Lotys

Woodstock 2019 się nie odbędzie. Dlaczego? Znany od wielu lat festiwal jakiś czas temu zmienił nazwę, teraz miłośnicy spania pod namiotem, słuchania muzyki na żywo i tańca pogo będą bawić się nie na Przystanku Woodstock, a na Pol'and'Rock Festival. Skąd ta decyzja, przecież wydarzenie było znane pod tą konkretną nazwą przez wiele lat.

Woodstock 2019 - Kostrzyn nad Odrą już go nie organizuje

Woodstock 2019, czyli obecnie Pol'and'Rock Festival odbędzie się w tym roku w dniach 1-3 sierpnia. Na dużej scenie będziemy mogli zobaczyć występy takich artystów jak Ziggy Marley, Skunk Anansie, Avatar, Kult, Acid Drinkers, Testament, czy Black Stone Cherry. Pełna lista muzyków nie jest jeszcze znana, jednak fani mogą śledzić na bieżąco informacje, które organizatorzy zamieszczają na oficjalnej stronie festiwalu Pol'and'Rock.

Jak co roku wydarzenie muzyczne odbędzie się w Kostrzynie nad Odrą koło Lęborka, a jego pomysłodawcą jest Jerzy Owsiak z Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

 - Dla człowieka z Polski, dla którego największym festiwalem, w którym dotąd uczestniczył, był Jarocin, Woodstock wydał się ogromny. Zajmował połać ziemi, a pokaz techniki i technologii rzucał na kolana. Pierwsze, co powiedziałem, to że tylu toalet, ile tam widziałem, to chyba nie ma w całej Europie... - wspomina początki festiwalu Owsiak.

Woodstock - zmiana nazwy. Dlaczego? 

Pierwowzorem Przystanku Woodstock było legendarne wydarzenie w Ameryce, które ściśle związane było z epoką dzieci kwiatów. The Woodstock Music and Art Fair był wydarzeniem trwających od 15 do 18 sierpnia 1969 roku w stanie Nowy Jork, w którym uczestniczyło prawie pół miliona osób. 

Polski Przystanek Woodstock pierwszy raz zorganizowano w 1995 roku, miała to być forma podziękowania wolontariuszom za ich pracę i wsparcie podczas finału WOŚP-u. Rok temu jego twórca Jerzy Owsiak poinformował, że wydarzenie musi zmienić nazwę ze względu na prawa autorskie i pierwotna nazwa festiwalu nie może być dalej używana. Dwudziesta czwarta edycja muzycznej imprezy odbyła się pod zmienioną nazwą Pol'and'Rock Festival. 

Woodstock Poland

Na początku sierpnia do Kostrzyna przybywa kilkaset tysięcy miłośników muzyki nie tylko z Polski, ale również z innych krajów. Rok temu w wydarzeniu wzięło udział około 500-700 tysięcy ludzi, dokładną liczbę trudno oszacować, ponieważ wstęp na festiwal jest zupełnie wolny, nie ma tam bramek, ani sprawdzania biletów.

 - Przez 23 lata, dzięki ogromnej życzliwości i przyjaźni organizatorów amerykańskiego Woodstock, korzystaliśmy z tej nazwy, konsekwentnie budując jednak swoją własną, niezależną wizję tego, jak nasza impreza ma wyglądać. Zbudowaliśmy festiwal niekomercyjny, nienastawiony na zysk, za to nastawiony na ludzi, mający wymiar wydarzenia społecznego i obywatelskiego. Minione lata wyczerpały możliwość korzystania z nazwy Woodstock w takim wymiarze. Dziś tę sprawę przejęła komercyjna agencja, która proponuje nowe zasady wykorzystania marki amerykańskiego festiwalu. A przecież siłą naszego spotkania w Kostrzynie nad Odrą jest niezależność! Musimy zmienić nazwę festiwalu Woodstock - informował Jurek Owsiak w 2018 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ile zarabia się w food trucku? Fast food na kółkach pozwala się dorobić
  2. Lista festiwali muzycznych w Polsce. Gdzie możemy się bawić tego lata?
  3. Kto wystąpi na Orange Warsaw Festival 2019? Lista artystów
  4. Czy można pić piwo nad Wisłą? Weź swoich przyjaciół
  5. Kiedy jest Dzień Grilla? Wiosna już w pełni, można świętować
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News