Wojskowy przewrót w Polsce? Pułkownik ostrzega rząd: "Wojsko stanie w obronie konstytucji"

Wojskowy przewrót w Polsce? Pułkownik ostrzega rząd: "Wojsko stanie w obronie konstytucji" Źródło: fot. flickr / Piotr Drabik / wikimedia / Steve Catlin

Konflikt konstytucyjny w Polsce nie słabnie. Coraz więcej osobistości staje przeciwko obecnemu obozowi władzy. Dotychczas wojsko stało daleko obok wszystkiego, jednak jak przekonuje pułkownik Adam Mazguła, jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości przekroczy granicę, to wojsko może wtedy stanąć w obronie konstytucji. 

Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce ciągle nie słabnie i dołączają do niego - po obydwu stronach - coraz to nowsze osobistości, które dzielą się swoją opinią.

Jednym ze środowisk, które nie było obecne w sporze jest stojące daleko na boku wojsko. Jednak - jak przekonuje w rozmowie z portalem NaTemat.pl pułkownik Adam Mazguła - to może się zmienić gdy rząd Prawa i Sprawiedliwości w swoich działaniach przekroczy cienką czerwoną linię.

 - To się może kiedyś zdarzyć... Jednak na pewno nie w tej chwili. Musimy pamiętać, że tzw. "dobra zmiana" jest niestety wyborem podjętym demokratycznie. I to całkiem niedawno. W związku z tym, wojsko nie może występować przeciwko demokratycznie wybranym władzom. Na razie pozostaje więc czekać. Jak jednak już wcześniej apelowałem, nie może być tak, że demokracja wyłania władzę, która ją zniszczy. Obywatele muszą być strażnikami demokracji, jeśli podstawowe mechanizmy jej ochrony zawiodą. Jeśli więc w przyszłości zostaną przez władzę przekroczone kolejne granice, w tym głównie te w atakach na konstytucję, może zdarzyć się różnie - przekonuje wojskowy.

Jak dodaje, nie jest osamotniony w takim twierdzeniu.

 - Odebrałem już bardzo wiele takich sygnałów (o antyrządowych nastrojach w armii - przyp. red). Dlatego traktują swoją obecną aktywność jako pracę także w imieniu tych, którzy nie mogą mówić otwarcie ze względu na fakt, iż są w służbie czynnej. Szczególnie w imieniu młodszego pokolenia wojskowych, które nie może już znieść tego ciągłego poniżania armii i robienia sobie żartów z jej modernizacji. Proszę mi wierzyć, ludzie w wojsku mają tego wszystkiego serdecznie dość - mówi w rozmowie z mediami pułkownik Mazguła.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

bh, źródło: natemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News