Amerykańskie wojska przybyły już do Polski i będą tu stacjonować w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Żołnierze nie radzą sobie jednak z nowymi warunkami. 

W ostatnich tygodniach miał miejsce szereg wypadków, które kompromitują amerykańskie wojsko. Najpierw wojskowy Hummer zderzył się z tirem. Później amerykańska ciężarówka wpadła do rowu, a na ulicę wysypały się pociski do czołgu. Następnie wojskowy pojazd zderzył się z autobusem.

Skąd biorą się kolejne wypadki? To nie wina sprzętu. Zawodzą sami Amerykanie. Żołnierze lekceważą przepisy i przekraczają dozwoloną prędkość, gdyż są świadomi, że kara ze strony polskiego wymiaru sprawiedliwości im nie grozi. Co więcej, niektórzy z nich po prostu nie są przyzwyczajeni do jazdy po oblodzonych drogach. A propos tych ostatnich – ich stan również pozostawia wiele do życzenia.

Znaczenie mają tu również różnice w przepisach i zwyczajach drogowych. W USA pierwszeństwo ma ten samochód, który pierwszy zatrzymał się na skrzyżowaniu. Amerykanie mogą skręcać w prawo na czerwonym świetle, jeśli nie ma tabliczki z napisem “NO TURN ON RED”. Nie stosuje się tam zielonej strzałki.

Zobacz również