Joanna Scheuring-Wielgus wystosowała interpelację do ministra obrony, Antoniego Macierewicza, w związku z sytuacją, która miała miejsce 19 maja. Wtedy to podczas konsekracji kościoła w Toruniu, polscy żołnierze gotowali i rozdawali jedzenie dla gości Tadeusza Rydzyka.

Po konsekracji kościoła postawionego przez Rydzyka, miejsce miał piknik. Podczas niego żołnierze Wojska Polskiego mieli za zadanie ugotować i wydać jedzenie gościom uroczystości. Swojego oburzenia zaistniałą sytuacją nie kryje generał Waldemar Skrzypczak.

„Czy teraz wojsko będzie jeszcze sprzedawało precle na odpustach? Zamiast się szkolić, rozdają posiłki na piknikach” – mówi były dowódca wojsk lądowych.

Interpelację w związku z takim wykorzystaniem żołnierzy wystosowała posłanka Nowoczesnej. Jej zapytanie było następstwem zgłoszeń żołnierzy, którzy skarżyli się na to, że na przymus udziału w uroczystości ojca Rydzyka i kelnerowanie na niej.

„Zgłosili się do mnie żołnierze oburzeni tym, że musieli uczestniczyć i niemalże kelnerować podczas uroczystości u o. Rydzyka i dlatego postanowiłam interweniować. To po prostu wykorzystywanie wojska dla biznesu” – mówi Scheuring-Wielgus.

TREŚĆ INTERPELACJI:

1. Czy wojsko przygotowywało posiłek (grochówkę) na uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu w dniu 19.05.2016 r.? 2. Jaka była podstawa prawna przygotowania tego posiłku? 3. Kto i na jakiej podstawie prawnej podjął decyzję o realizacji tego przedsięwzięcia? 4. Czy to przedsięwzięcie było ujęte w planie współpracy organizacji pozarządowych z MON? Jeśli tak, to pod jaką pozycją? 5. Jaki był koszt przygotowania posiłku (koszt produktów, koszt przygotowania potraw, koszt pracy żołnierzy)? 6. Jaka instytucja ponosiła koszty przygotowania i wydania tego posiłku? 7. Czy sprzęt wojskowy użyty do wykonania tego zadania (kuchnie polowe) był sprzętem ZN (zapasu wojennego)? 8. Jeśli tak, to kto podjął decyzję o zdjęciu tego sprzętu z ZN?

Na interpelację posłanki Nowoczesnej, odpowiedział Bartosz Kownacki, wiceszef MON. Według jego wypowiedzi, zgodę na takie działanie wojska udzielił sam Macierewicz, by zabezpieczyć w ten sposób uroczystość. Ojciec Tadeusz Rydzyk miał jednak zapłacić 17,5 tys. złotych za produkty.

Wojsko przygotowało i wydało odpłatny posiłek celem zabezpieczenia uroczystości konsekracji kościoła w Toruniu. Zgodę na realizację ww. przedsięwzięcia udzielił Minister Obrony Narodowej. Przedmiotowe zadanie nie było ujęte w planie współpracy organizacji pozarządowych z Ministrem Obrony Narodowej. Koszt produktów ok. 17 500 złotych poniósł organizator uroczystości Fundacja Lux Veritatis” – mówi Kownacki.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: fakt.pl, polityczek.pl
pt

...

Zobacz również