Wojsko dostało polecenie
Piotr Molecki/East News ZDJĘCIE POGLĄDOWE
Irmina Jach - 4 Listopada 2020

Wielu żołnierzy dostało właśnie pilne polecenie. Minister poinformował przed chwilą

Wojsko dostało właśnie pilne polecenie od rządu. Od środy, 4 listopada bieżącego roku, żołnierze będą zobowiązywani do wykonywania nowych zadań związanych z zapobieganiem rozwoju epidemii koronawirusa na terenie Polski. Nakaz obejmie blisko 2 tysiące osób. Trudno uwierzyć, czym będą zajmować się służby mundurowe.

Wojsko Ochrony Terytorialnej otrzymało nietypowe polecenie. Od dziś żołnierze będą nieść dodatkową pomoc obciążonemu przez epidemię sektorowi medycznemu. Ich działania mają wspomóc sprawne funkcjonowanie szpitali w dobie rekordowych zakażeń koronawirusem. Mundurowi będą... liczyć łóżka.

Najbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocyNajbardziej niebezpieczny objaw Covid-19. Gdy go masz, natychmiast szukaj pomocyCzytaj dalej

Wojsko otrzymało nietypowe polecenie od rządu

Dostęp do najświeższych danych na temat wolnych łóżek szpitalnych jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą dowieźć pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższej placówki medycznej. Z najnowszych wiadomości wynika, że żołnierze WOT mają wspomóc szpitale zakaźne w monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu informacji na temat dostępności miejsc. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane każdego dnia tygodnia, co 3-4 godziny.

- Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie. Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc - mówił Filip Nowak pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach będzie możliwe dzięki systemowi informatycznemu, który został udostępniony przez Centrum e-Zdrowia. Żołnierze, którzy wezmą udział w akcji, zostali przeszkoleni przez Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Pracownicy tychże instytucji mają także pomagać wojskowym w kontaktach z placówkami i służyć swoją wiedzą na temat systemu ochrony zdrowia.

- Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie - wyjaśnił NFZ w oficjalnym komunikacie.

Żołnierze WOT mają pomagać także w zadaniach takich jak: mierzenie temperatury, wstępny triaż, kierowanie ruchem pacjentów, wypełnianie ankiet na temat stanu zdrowia oraz pobieranie wymazów od osób potencjalnie zakażonych. W pierwszych dniach w pomoc w zwalczaniu pandemii koronawirusa zaangażowano 2220 żołnierzy.

Środowisko medyczne nie jest jednogłośne co do najnowszej decyzji rządu. Niektórzy lekarze uważają, że wojsko pojawi się w szpitalach nie by pomóc, a by kontrolować to, co dzieje się na oddziałach. Wielu z nich czuje się urażonych niespodziewaną ingerencją władz.

Dzisiaj grzeje:

1. Rząd w ostatniej chwili wprowadził nowy zakaz. Obowiązuje już od dziś, wielu Polaków będzie oburzonych

2. To już pewne. Rząd dziś ogłosi nowe obostrzenia. Kolejne restrykcje dla obywateli

3. Rząd bez żadnej zapowiedzi, po cichu przedłużył uciążliwy zakaz. Niestety, końca nie widać

- Co to za ściema z tymi żołnierzami w szpitalach? Systemy informatyczne wprowadzone z początkiem roku 2020 w każdym szpitalu umożliwiają między innymi raportowanie na bieżąco ilości wolnych łóżek. Czy aby nie chodzi tu o wprowadzenie po cichu zarządów komisarycznych do szpitali? - pisali przedstawiciele Porozumienia Chirurgów "Skalpel".

- I bardzo dobrze, że wojsko wejdzie do szpitali. Skończy się chowanie łóżek po kieszeniach personelu medycznego. Ja, na przykład, dzisiaj musiałem schować tych łóżek bardzo dużo, skoro pacjenci czekali w poczekalni, w samochodach oraz karetkach na podjeździe - ironizował Bartek Fiałek, przewodniczący Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Uważacie, że wojsko, które wkroczy do polskich placówek medycznych, usprawni ich funkcjonowanie, a problemy z dostępnością hospitalizacji przestaną być tak wszechobecne, jak w tym momencie? A może jesteście zdania, że rząd, decydując się na to rozwiązanie, naruszył granice?

.

.

Źródło zdjęć: Twitter @PChSKALPEL/Twitter @bfialek

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zamknęli go w celi, bez światła, wody i jedzenia. Inspektor DIOZ został potraktowany jak przestępca, teraz doczekał się sprawiedliwości
  2. Justyna Kowalczyk nie wytrzymała. Mocno uderzyła w rządzących, poszło o Strajk Kobiet
  3. Tadeusz Rydzyk zaczął sprzedawać mąkę. Nie do wiary, ile życzy sobie za kilogram
  4. TVN pilnie ostrzega, zacznie się już we wtorek. Lepiej nie wychodzić z domów
  5. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu
  6. Nowa technologia w Biedronce. Miłośnicy bezpieczeństwa i oszczędności będą zadowoleni
  7. W łatwy sposób możesz pomóc w leczeniu COVID-19, a jeszcze sporo na tym zyskać. Wyjaśniamy szczegóły akcji

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Co w Zdrowiu/Rynek Zdrowia/NFZ/Rzeczpospolita

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News