Wojsko Polskie
Twitter.com terytorialsi
Monika Majko - 2 Listopada 2020

Mobilizacja 19 tys. żołnierzy w Polsce, natychmiastowe wezwanie. Wiemy co się dzieje

Wojsko wezwało w trybie natychmiastowym swoich żołnierzy, 19 tysięcy mundurowych stawiło się w jednostkach. Wiadomo, co się dzieje.

Wojsko wezwało żołnierzy do natychmiastowego stawiennictwa w przynależnych jednostkach, zmobilizowano 19 tysięcy mundurowych. Rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marcin Kowal przekazał informację o powodzie nagłego wydania nagłego rozkazu.

Wojsko zmobilizowało 19 tysięcy żołnierzy

W piątek 30 października 2020 roku po raz pierwszy w blisko czteroletniej historii Wojsk Obrony Terytorialnej wystosowano wezwania do natychmiastowego stawiennictwa w swoich jednostkach do wszystkich żołnierzy formacji. Rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej por. Marcin Kowal poinformował o powodach tej decyzji.

Jak przekazał w rozmowie z PAP rzecznik 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, powodem wezwania mundurowych była" potrzeba uzupełnienia wybranych kompetencji przez cały stan osobowy oraz dokonanie synchronizacji działań w ramach operacji 'Trwała Odporność' do końca 2020 r."

Tragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaTragiczna, nagła śmierć uwielbianego aktora. Miał zaledwie 30 lat, wstrząsające doniesieniaCzytaj dalej

- Dynamiczny przyrost ilości zakażonych stał się punktem, który formalnie uruchomił dodatkowe zaangażowanie Sił Zbrojnych do wsparcia działań przeciwepidemicznych. Zgodnie z wytycznymi Dowództwa WOT ze stawiennictwa zostali zwolnieni żołnierze zatrudnieni w systemie ochrony zdrowia, komunikacji miejskiej, transporcie międzynarodowym oraz druhowie OSP zaangażowani w działania przeciwkryzysowe - tłumaczył por. Marcin Kowal.

Do jednostek WOT, oprócz ponad 2,2 tys. żołnierzy już zaangażowanych w operację, przybyło dodatkowo ponad 19 tys. żołnierzy, co łącznie stanowi 84 proc. stanów osobowych. Dowódcy jednostek opracowali plany służb, w których uwzględnili osobiste i zawodowe zobowiązania żołnierzy WOT w najbliższych tygodniach, by mogli zaangażować się w działania przeciwpandemiczne.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Rodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćRodzice weszli rano do pokoju córeczki i zamarli, dziecko zniknęło. Miesiąc później dostali telefon i zaczęli płakaćCzytaj dalej

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przeszli szkolenia w zakresie działań pomagających w walce z pandemią

Jak przekazał por. Kowal, tysiąc żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest już po szkoleniach, które przygotowały mundurowych do intensywnych działań przeciwepidemicznych. Wśród nich znalazły się nie tylko szkolenia medyczne, ale również z topografii wojskowej, by zwiększyć zaangażowanie żołnierzy w monitoring kwarantanny. Przeglądowi i uzupełnieniu poddano również wyposażenie medyczne WOT, w tym to wydane mundurowym.

- Żołnierzom WOT w czasie obecnego powołania zostały też wydane plecaki medyczne do całodobowej dyspozycji. Otrzymali je ci żołnierze, którzy posiadają kompetencje co najmniej na poziomie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z poleceniem dysponowania nimi w domu, pracy oraz w czasie innych czynności codziennych - przekazał rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dzisiaj grzeje:

1. Nagrał, co Żandarmeria Wojskowa wyrabia na cmentarzu. Burza w sieci po publikacji filmu

2. Wprowadzą zakaz wychodzenia z domu? Niepokojące słowa ministra, Polacy mogą wkrótce dotkliwie odczuć pandemię

3. Premier Morawiecki właśnie przekazał wiadomość. Dotyczy wszystkich Polaków

Oprócz żołnierzy WOT w działania przeciwpandemiczne szeroko angażowani są żołnierze zawodowi z jednostek innych rodzajów sił zbrojnych. Docelowo w działania wspierające walkę z koronawirusem ma wkrótce być zaangażowanych 20 tys. żołnierzy.

Obecnie żołnierze WOT pomagają m.in. w organizacji mobilnych zespołów wymazowych, a także przy monitorowaniu osób odbywających kwarantannę domową i opiece nad osobami z COVID-19 w lokalnych placówkach medycznych.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Zostały 2 godziny, aby uratować pięknego konia. "Drogi są tylko dwie – ratunek lub ubój"
  3. Wielka gwiazda Canal+ Sport przechodzi do największej konkurencji. Kibice nie mogą uwierzyć
  4. Nagle wprowadzono ogromną zmianę w całej Polsce. Chodzi o koronawirusa, co się zmieni?
  5. Rydzyk zwrócił się do rodziców osób protestujących. Zdębieli po jego słowach
  6. Rząd miał wykupić chryzantemy od sprzedawców. Nagle pojawił się porażający komunikat, ręce opadają
  7. Nowość w aplikacji ProteGO Safe. Zapiszemy się na test bez konsultacji z lekarzem, jest jeden haczyk
  8. Przez wielu uważany jest za chwast. Tymczasem niesamowicie podkręca smak niedzielnego rosołu

Strasznie ją wyzywali ze względu na wygląd. Niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda panna młoda ze zdjęciaStrasznie ją wyzywali ze względu na wygląd. Niewiarygodne, jak dzisiaj wygląda panna młoda ze zdjęcia"Czytaj dalej

Źródło: Interia

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News