Spór polityczny w Polsce widoczny jest na każdym polu. Dotyka rodzin, społeczeństw, a także Kościoła. W konflikt angażują się najwyżsi przedstawiciele hierarchii kościelnej w kraju.

Podczas uroczystości z okazji 300-lecia koronacji obrazu jasnogórskiego w pierwszym rzędzie siedzieli politycy PiS-u. W czasie homilii wygłoszonej przez prymasa Polski na pewno nie było im do śmiechu. Arcybiskup gnieźnieński Wojciech Polak odniósł się bowiem do działalności rządu.

– Mamy przy tym szanować porządek i ład społeczny, a nie bezmyślnie go burzyć dla takich czy innych racji. Mamy szanować ład konstytucyjny, który jest gwarantem naszego bycia razem i współistnienia, a nie nadwyrężać go czy wręcz omijać – podkreślił prymas.

Na znacznie ostrzejszą krytykę rządu pozwolił sobie także emerytowany biskup sosnowiecki. Ów działania rządu, które uważa za łamanie konstytucji, nazwał łajdactwem.

Rząd czuje jednak oparcie w polskim episkopacie. Było to widać na przykład w kontekście obywatelskiego projektu ustawy o zakazie aborcji. Wtedy głosami PiS-u odrzucono projekt w komisji. Posłanka Pawłowicz skwitowała to stwierdzeniem, że to episkopat upoważnił PiS do odrzucenia ustawy.

Andrzej Duda z kolei czuje znaczne wsparcie od przewodniczącego polskiego episkopatu arcybiskupa Gądeckiego. Po prezydenckich wetach ustaw reformujących sądownictwo, abp Gądecki od razu wysłał list do prezydenta, w którym podziękował mu za jego postawę.

Równocześnie tak osoby z otoczenia prezydenta, jak i pracownicy warszawskiej kurii zwracają uwagę na chłodne stosunki Pałacu Prezydenckiego z Metropolitą Warszawskim. Widać więc wyraźnie, że na szczytach polskiej hierarchii kościelnej kształtują się dwie przeciwne frakcje. Jeszcze nie doszło do otwartej wojny, konflikt jednak wisi w powietrzu.

Źródło: msn.com

Naukowcy otworzyli grób Jezusa - tak wygląda [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również