Zmieni się nazwa województwa? Chodzi o równouprawnienie

Zmieni się nazwa województwa? Chodzi o równouprawnienie Źródło: Wikimedia Commons/Monisiolek

Województwo śląskie czeka wielka zmiana. Jak po niej będzie się nazywał województwo z silnymi tradycjami regionalnymi? Stowarzyszenie Beskidzki Dom walczy o długo oczekiwane równouprawnienie. Czy zostanie również zmieniona granica województwa?

Województwo śląskie zostało utworzone 20 lat temu, w 1999 roku. Przedtem nosiło nazwę województwo śląsko-dąbrowskie oraz katowickie. Po raz pierwszy województwo powołano w II Rzeczypospolitej. Jednak nie wszyscy jego mieszkańcy identyfikują się z obecną nazwą. Śląskie jest jedynym województwem w Polsce z większą liczbą miast na prawach powiatu (19) niż powiatów (17). Obecnie zamieszkuje je blisko 4,57 mln osób.

Województwo śląskie zmienia nazwę. Jaka nazwa będzie widnieć na mapie Polski? 

Stowarzyszenie Beskidzki Dom dokłada wszelkich starań, aby dotychczasowa nazwa została przekształcona na województwo śląsko-małopolskie. Motywuje ją poszanowaniem dziedzictwa regionów i równouprawnieniem. Szacuje się, że około 50% obecnej powierzchni podległej wojewodzie, to region inny niż Śląsk. Pomysł może wywołać dyskusję o tożsamości województwa. Przez długi czas Śląsk nie należał do Polski. 

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśniał na łamach "Dziennika Zachodniego" dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

 Również prezydent Katowic zabrał głos w tej sprawie.

- Na pewno nie jest to nasz najważniejszy problem. Tak samo, jak w metropolii: nie nazwa jest najważniejsza. Ale prawda jest też taka, że województwo śląskie to oszustwo. Nie jesteśmy Śląskiem, większość województwa nie ma z nim nic wspólnego. Problem w tym, że śląsko-małopolskie też byłoby oszustwem. Bo w takim tworze Zagłębie nie kojarzyłoby się z niczym. Dziś w województwie śląskim, również dzięki kontrastowi ze Śląskiem, jesteśmy zauważalni - wyznaje w wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Zachodniemu".

Równouprawnienie wiąże się ze zmianami granic województwa?

Ziemie Małopolski w obecnym województwie śląskim to m.in.: ziemia częstochowska, część powiatu bielskiego, Żywiecczyzna Zagłębie.

Pojawiło się wiele pytań na temat ewentualnego poszerzenia granic, jednak inicjatorzy zapewniają, że do nich nie dojdzie. Jednak chcą zmiany obecnego wyglądu herbu. Po zmianach ma zawierać elementy małopolskie, niestety nie ma jeszcze stworzonego projektu. Sugerowany wygląd to zestawienie orła górnośląskiego i po części z orła małopolskiego.

Źródło: Dziennik Zachodni

Następny artykuł