Podróżnicy napisali mocny list do Cejrowskiego. Chcą, by przestał obrażać ludzi

Podróżnicy napisali mocny list do Cejrowskiego. Chcą, by przestał obrażać ludzi

Wojciech Cejrowski, bezsprzecznie najbardziej kontrowersyjny podróżnik i dziennikarz w Polsce, właśnie dostał list od swoich kolegów. Nie ma mowy o wyróżnieniu czy przekazaniu ewentualnych wyrazów szacunku. Wiadomość opublikowali za pomocą social mediów i mają nadzieję... że Cejrowski zmieni poglądy.

Wojciech Cejrowski właśnie otrzymał od podróżników list. 170 osób związanych z dziennikarstwem podróżniczym czy odkrywaniem kultur uważa, że powinien zmienić narrację, ponieważ za sprawą jego odważnych sugestii, to oni cierpią na tym najdotkliwiej. - Kiedy wybieramy się w podróż, żeby poznawać inne miejsca, ludzi i kultury – ot, po prostu jako podróżnicy – zabieramy ze sobą nie tylko ciekawość, ale też empatię i właśnie szacunek - zaczęli wzruszająco podpisani.

Wojciech Cejrowski obraża ludzi? Podróżnicy zabrali głos

Podróżnicy nie zgadzają się z narracją, którą Wojciech Cejrowski prowadzi w mediach. Ekscentryczny mężczyzna, ich zdaniem  niszczy to, na co oni pracowali latami. To oni - jako ludzie nierozerwalnie związani z kulturą i postrzeganiem człowieka w cywilizacji, kształtują przekonanie o świecie w myślach milionów. Wojciech Cejrowski, ich zdaniem, utrwala stereotypy, europocentryzm i ksenofobię. Apelują serdecznie jako koledzy i proszą o namysł nad przyszłymi wypowiedziami w mediach. Zdaniem podróżników, Cejrowski stale wywyższa człowieka z Europy i krytykuje nie-katolików. - Chcemy zaprosić Pana do refleksji nad tonem Pana wystąpień i wzięcia większej odpowiedzialności za to, jak Pan podróżuje i jak o swoich podróżach opowiada - piszą we wspomnianym liście.

Internauci wydali apel

Wystosowany list mogli zobaczyć wszyscy. Pojawił się na fanpage'u "Z szacunkiem przez świat". Emocjonującą wypowiedź poprzedził wstęp, wyjaśniający motyw stworzenia przekazu. Podróżnicy sugerują, że ich głos w tej sprawie jest istotny. Zauważyli także, że podobny list wystosowali bezpośrednio do Cejrowskiego w formie prywatnej, jednak ten nie odniósł się, pozostawiając go bez odpowiedzi. W zamieszczonym poście apelują także do internautów, by wiadomość udostępniali i dyskutowali o problemie. Na odpowiedź podróżnicy czekają do 10 września. Pod apelem podpisali się między innymi Krzysztof Gonciarz czy Anna Pamuła.

Reakcja Internetu

W ciągu kilku godzin od publikacji apel spotkał się z niesamowitym odzewem internautów. Zaangażowani w akcję piszą o słuszności wystosowania takiej odezwy. Zaznaczają także, że dla nich Wojciech Cejrowski również jest postacią niezwykle kontrowersyjną, a jego wypowiedzi wielokrotnie wprowadzały także ich w konsternację. - Dokładnie z tego powodu przestałam oglądać programy podróżnicze WC i czytać jego książki - przez sposób narracji, przez pokazywanie świata z punktu widzenia białego kolonizatora z Europy a nie podróżnika - czytamy w jednym z komentarzy. - On i tak nie zrozumie... to przykre jest że tylu wspaniałych ludzi musi w liście otwartym prosić się o szacunek dla drugiego człowieka osoby która zwiedziła i poznała niejeden zakątek na tym padole... - pojawia się dalej. Na apel podróżników Wojciech Cejrowski jeszcze nie odpowiedział. Nie odniósł się także do posta na własnym kanale Facebooka, gdzie zwykle jest bardzo aktywny.

Cejrowski coraz mniej lubiany?

Ogromną popularność dziennikarz zawdzięcza programowi "Boso przez świat". Od zawsze jednak wypowiadał się mocno o sprawach Kościoła i polityki, przez co jego dorobek podróżniczy schodził na dalszy plan. Na pierwszym zaś były skandale związane z jego wypowiedziami. Ostatnio, występ podróżnika w Belfaście , który z ekranów działalność swoją przeniósł na deski klubów siebie kreując na stand-uppera, został odwołany. Wszystko za sprawą pisarki Aleksandry Łojek, która sugerowała, że poglądy Cejrowskiego z poglądami Polaków nie powinny być utożsamiane.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Będzie skandal na meczu Polska-Irlandia? Nasi piłkarze są załamani
  2. Wojciechowska padła ofiarą oszustów! Tragedia podróżniczki
  3. Piękne i wzruszające. Wojciechowska wita adoptowaną córkę na lotnisku
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News