Wódka zdrożeje? Chcą wprowadzić "cenę minimalną", ponad 30 zł za najtańszą

Wódka zdrożeje? Chcą wprowadzić "cenę minimalną", ponad 30 zł za najtańszą Źródło: Pixabay/ Greyerbaby

Wódka nie od dziś króluje na polskich imprezach. Wzrost statystyk picia alkoholu w Polsce jest alarmujący, dlatego niewykluczone jest wprowadzenie ceny minimalnej za alkohol. Ten niepopularny pomysł wszedł w życie w Szkocji, a zainspirowali się nim polscy politycy.

Wódka w Polsce jest pita często i chętnie - niestety, nie tylko na weselach i ważnych uroczystościach. Według danych Głównego Instytutu Statystycznego, Polacy piją coraz więcej, a wskaźniki są rekordowe. Aby zapobiec pogłębiającemu się pijaństwu narodu, rozważane jest właśnie wprowadzenie radykalnego środka, który z pewnością oburzy okazjonalnie i rozsądnie darzących się alkoholem. Cena minimalna za alkohol już teraz budzi kontrowersje.

Wódka bez promocji. Ograniczy to spożycie alkoholu

Polska chce pójść śladem Szkocji, gdzie regulację cen wprowadzono w 2018 roku. Założeniem pomysłu jest niedopuszczenie do sprzedaży mocnych alkoholi w niskich cenach, które ułatwiają nadmierne spożycie. Mówi o tym w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Krzysztof Brzózka, niedawno odwołany szef Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 

Bardzo niepokoją bowiem statystyki. Dane GUS wskazują, że w 2017 roku, na każdego Polaka powyżej 15 lat, przypada 11,1 litra wypitego czystego spirytusu. To najwyższy wynik spożycia od wielu lat, rekordowy jest z 1980 roku i wynosi 11,8 l na osobę.

Ponadto według Eurostatu, Polacy przeznaczają na alkohol aż 3,5 procent swoich wydatków. To znacznie więcej, niż w większości krajów Unii, gdzie analogiczna średnia dla gospodarstwa domowego to zaledwie 1,6 procenta. PARPA uważa, że podwyżka skutecznie zniechęci ludzi do wydawania pieniędzy na alkohol, tym bardziej, że znacząco uderzy to w dwie szczególnie wrażliwe grupy społeczne - młodzież i pijących nałogowo.

- Na cenę alkoholu wrażliwe są dwie grupy społeczne - młodzież i pijący chronicznie. Ustalenie minimalnej ceny alkoholu, poniżej której nie można będzie sprzedawać wódki, wina i piwa, spowoduje, że te dwie grupy będą mniej piły - tłumaczył Krzysztof Brzózka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Wódka za ponad 30 złotych. Jakie ceny za alkohol?

PARPA przygotowała szacunkowe cenniki alkoholu. Według jej założeń, koszt 10 gramów czystego alkoholu wyniesie od 1,5 do 2 złotych. Na tej podstawie można wyliczyć ceny alkoholu. Jak szacuje portal Money.pl, za półlitrowe piwo o zawartości 4,5 procenta alkoholu, zapłacilibyśmy po zmianach minimum od 2,7 do 3,6 złotych. 

Dzisiaj grzeje: 1. Małą dziewczynkę nagle przykrywa morska fala. Jej pies zareagował w niesamowity sposób, wszystko nagrała babcia
2.Ciemna strona 500 plus. Program wyrządza sporo szkód

Podrożeje wino i wódka. Za butelkę 12-procentowego wina o zawartości 750 ml zapłacilibyśmy nie mniej niż 10,8 - 14,4 złotego. Z kolei najmniejsza cena pół litra wódki będzie się wahać w granicach od 24 zł do 32 zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polska aktorka sfingowała własną śmierć i uciekła z kraju. Po latach ujawniono szokujące fakty
  2. Prezent ślubny czekał na otwarcie aż 9 lat! Młoda para prawie zemdlała, gdy w końcu zajrzeli do środka
  3. Mąż wykrzyczał do żony najbardziej przykre słowa. Bo ich dziecko urodziło się rude
  4. Małą dziewczynkę nagle przykrywa morska fala. Jej pies zareagował w niesamowity sposób, wszystko nagrała babcia
  5. Mężczyzna zauważył wystającą z brzegu rzeki "dłoń". Nurkowie nie spodziewali się tego, co wyjmą z wody

Źródło: Super Express, Money.pl

Następny artykuł