Zobaczyłeś je w wodzie? Każdy natychmiast powinien wyjść na brzeg, konsekwencje mogą być śmiertelnie groźne

Zobaczyłeś je w wodzie? Każdy natychmiast powinien wyjść na brzeg, konsekwencje mogą być śmiertelnie groźne Źródło: By Jarosław Szczepaniak - praca własna / CC BY-SA 3.0 / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hel_zakaz_k%C4%85pieli._-_panoramio.jpg

Choć woda w Morzu Bałtyckim nie przypomina tej jasnobłękitnej, którą mogą poszczyć się chociażby Malediwy, amatorów kąpieli w chłodnych falach nie brakuje. Lato już za rogiem, dlatego należy przypomnieć sobie, że nie zawsze jest możliwe pływanie w Bałtyku. Sanepid apeluje do wczasowiczów.

Woda, w której są obecne te organizmy, powinna być omijana z daleka. Niesie za sobą zagrożenie zdrowia i życia. Niestety nie każdy bierze na poważnie komunikaty sanepidu. Konsekwencje mogą być gorsze niż większość się spodziewa.

GIS co roku śledzi sytuację polskich wód i kąpielisk

Główny Inspektorat Sanitarny zazwyczaj w porę ostrzega turystów o zamkniętych kąpieliskach - tych nad morzem i nie tylko. Wypoczynek może zepsuć pojawienie się w wodzie bakterii E. coli, lecz nie tylko. Sinice również są ogromnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, niestety nie każdy się nimi przejmuje. Co roku te małe organizmy pojawiają się nie tylko w wodach morskich, ale i śródlądowych.

Sinice produkują tlen, dlatego nie są szkodliwe dla ekosystemu. Problem pojawia się dopiero, kiedy pojawi się ich zbyt dużo - wtedy mówi się o zakwicie wody. Gdy nie wieje wiatr, na wodzie można zaobserwować mało zachęcający kożuch z sinic.

- Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Problem tkwi w tym, że nie sposób odróżnić na podstawie oceny wzrokowej “nieszkodliwych" sinic od szkodliwych - tłumaczy Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Woda pełna sinic - jakie ryzyko niesie kąpiel?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sinice, choć niepozorne, potrafią uprzykrzyć wypoczynek. Po kąpieli w wodzie z ich obecnością najczęściej występują wymioty, biegunka, gorączka, bóle mięśni, pojawia się też wysypka i uporczywe swędzenie oczu. Czasem łatwo pomylić te objawy z zatruciem pokarmowym. Jednak to tylko łagodne konsekwencje po takiej kąpieli. Przerażające jest to, że w najgorszym przypadku możemy cierpieć na ostre uszkodzenie wątroby, doznać krwotoku wewnętrznego i zaburzenia funkcjonowania układu nerwowo-mięśniowego. To ostatnie może skutkować zgonem przez uduszenie się.

Dzisiaj grzeje: 1. Wielkie święto w rodzinie Adama Małysza. On i żona przekazali wspaniałą informację, fani ślą gratulacje
2. Drżenie powieki jest ważnym sygnałem, który wysyła nam organizm. Lepiej go nie bagatelizować

Oczywiście nie każda kąpiel musi kończyć się tak tragicznie, jednak lepiej dmuchać na zimne i śledzić komunikaty GIS.

- To po prostu specyfika naszego wybrzeża, głównie zatok, a liczba przypadków wystąpienia sinic jest zależna od pogody. Ostatnio nasz klimat zrobił się nieprzewidywalny. Wysoka temperatura i brak wiatru zwiększają znacząco ryzyko pojawienia się zakwitu - mówi Jan Bondar.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jedzenie fasolki szparagowej może grozić ogromnym niebezpieczeństwem. Musisz zawsze pamiętać o 2 zasadach
  2. Lewandowski pokazał, jak Bayern świętował mistrzostwo. "Brakowało atmosfery"
  3. Kobieta zaparkowała na miejscu dla inwalidów. Ktoś zostawił złośliwą notatkę za wycieraczką, jej genialna riposta zwala z nóg
  4. Powalająca prawda o małżeństwie Grażyny Torbickiej w końcu wyszła na jaw. Tylko najbliżsi wiedzieli
  5. Zadanie dla grzybiarzy, dacie radę? Na obrazku oprócz grzybów jest myszka, tylko osoba z sokolim okiem ją zauważy
  6. Matka weszła do kuchni i zobaczyła męża ze swoją małą córką. Zamarła, nie mogła uwierzyć własnym oczom

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News