pilecki
Wiadomości Pikio - 27 Maja 2016

Wnuczka Pileckiego: patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa

W ostatnim czasie w Polsce zapanowała tzw. "moda na żołnierzy wyklętych". Moda w sensie dosłownym, bo przecież koszulki patriotyczne sprzedają się jak ciepłe bułeczki, ale i bardziej ogólnym. 

Z symboli patriotycznych, odniesień do husarii czy żołnierzy wyklętych najchętniej korzysta światopoglądowa prawica, jak PiS czy narodowcy. Wśród popularnych wizerunków, najchętniej używany jest chyba ten rotmistrza Pileckiego. Zauważyła to wnuczka rotmistrza, którą oburza taki stan rzeczy. Zarzuca narodowcom dyskryminację poszczególnych grup, a także próbę przywłaszczenia sobie jego wizerunku. A przecież Pilecki "nie służył Polsce podzielonej" - mówi wnuczka.

Jestem oburzona tym, że w ostatnim czasie środowiska polityczne i narodowe wykorzystują wizerunek i życiorys mojego dziadka dla własnych, partykularnych interesów i rozgrywek - pisze Beata Pilecka-Różycka.

Szczególny sprzeciw wywołały marsze w Toruniu i wczorajszy w Łodzi zorganizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską w czasie trudnym dla naszej rodziny, w rocznicę zamordowania dziadka - twierdzi.

Proszę wszystkich Patriotów: zapoznajcie się z życiorysem i raportami Witolda. Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa! Patriota chce DOBRA dla kraju, nacjonalista chce kraju dla siebie... - podsumowała.

Na marszu, obok wizerunku bohatera narodowego, pojawiały się takie hasła jak "Łódź - miasto nacjonalizmu", "Śmierć wrogom ojczyzny" czy "Nie czerwona, nie laicka, Łódź jest tylko katolicka!"

Waszym zdaniem narodowcy próbują sobie przywłaszczyć wizerunek Witolda Pileckiego?

źródło: gw

 
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News