Podczas konferencji „Czas utopii” we Wrocławiu, włoski komunista i filozof Franco Berardi w ostrych słowach skrytykował obecną scenę polityczną i wróżył nadchodzącą wojnę.

Podczas swojego wystąpienia włoski filozof krytykował zachowanie światowych polityków. Wśród nich znalazły się takie postacie jak Trump, Kaczyński, Putin czy Le Pen. Zdaniem myśliciela stosują oni retorykę wykorzystywaną przez Adolfa Hitlera, wzywając do obrony białej kultury.

Stoimy  w obliczu konieczności wojny, która nas czeka. Trump, Kaczyński, Putin, Marine Le Pen czy Theresa May posługują się tą samą retoryką, jaką stosował Adolf Hitler. Wzywają białych na całym świecie, by byli bojownikami. Dlaczego? Bo ktoś nam kradnie pracę – mówił Bernardi.

Filozof uważa też, że faszyzm jest pochodną kapitalizmu, a obowiązkiem feministek jest stawianie oporu światu, który jest zdominowany przez mężczyzn. Poza tym, Włoch porównał morze Śródziemne do cyklonu B stosowanego w obozach koncentracyjnych. Jego zdaniem uchodźcy, których ciała znajdują się na dnie morza są ofiarami obecnej wojny.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

Zobacz również

...