Nasilają się naciski zachodnich mediów na Polskę. Ostatnio informowaliśmy o tym, że najbardziej opiniotwórczy dziennik w Niemczech pisał, iż Polska „nie ma litości” (tutaj). Teraz krytyka nadciąga ze strony największej gazety we Włoszech.

O Polsce napisał m.in największy włoski dziennik „Corriere della Sera”, który potępia postawę państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Słowacja, Węgry i Czechy). Władze tych krajów nie chcą bowiem zgodzić się na obowiązkowe, odgórnie ustalone liczby przyjmowania uchodźców. Wspólne stanowisko zostało ustalone podczas nadzwyczajnego spotkania w Pradze.

Włosi zarzucają, że to właśnie w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej ginie europejska solidarność, a kraje Grupy Wyszehradzkiej wspólnie budują nowe mury. Dziennik nazywa problem „epokowym” i zarzuca, że owe cztery państwa nie zamierzają brać go na swoje barki. Ponadto, Włosi oskarżają Polskę i pozostałe kraje Grupy Wyszehradzkiej o tworzenie nowej Żelaznej Kurtyny i uwypuklanie przepaści kulturowej jaka dzieli „Starą i Nową Europę”.

„Kraje postkomunistyczne, podniesione z pyłu i starych mitów oraz nacjonalistycznych rytuałów z dodatkiem tendencji ksenofobicznych nie mają zamiaru brać na swoje barki części epokowego problemu” – pisze włoski dziennik.

Dziennik nazywa kryzys imigrancki tym, który poważnie zaszkodził Unii pokazując brak solidarności i jedności. Według Włochów przyczyną tego jest „nacjonalistyczna i ksenofobiczna czkawka” w Europie Środkowo-Wschodniej.

źródło: rmf24.pl

...

Zobacz również