Włodzimierz Niderhaus
pikio
Klaudia Bochenek - 12 Maja 2020

Wicepremier przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Włodzimierz Niderhaus

Włodzimierz Niderhaus nie żyje. Wicepremier przekazał oraz potwierdził te tragiczne i przykre informacje. Kondolencje złożyli już współpracownicy oraz ministerstwo kultury. To niesamowita strata dla polskiego przemysłu filmowego.

Włodzimierz Niderhaus nie żyje. Smutna wiadomość obiegła nie tylko filmowy światek, dotarła też do ministerstwa kultury. Piotr Gliński opublikował list, który jest też wspomnieniem sylwetki znanego producenta.

Włodzimierz Niderhaus nie żyje. Dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych miał 75 lat

Włodzimierz Niderhaus zmarł w wieku 75 lat. Chociaż ukończył Wydział Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej, to ostatecznie w 1970 roku został pracownikiem Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, a w 1989 roku mianowano go na dyrektora. Przez 3 lata, od 2005 do 2008 roku, był też sekretarzem rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Jan Paweł IIWatykan przez lata ukrywał prawdę o drugim zamachu na Jana Pawła II. Właśnie wyszła na jaw, wierni zaleją się łzamiCzytaj dalej

- Odszedł człowiek, który polskiej kinematografii poświęcił całe swoje życie. Dwieście produkcji filmowych, liczne wyróżnienia, uznanie w kraju i na świecie. Wyprodukowane przez niego filmy z powodzeniem walczyły o nagrody na najbardziej prestiżowych festiwalach filmowych. Odszedł nagle, w pełnym biegu, jak zawsze planując kolejne działania i produkcje. W jednej z naszych ostatnich rozmów zażartowałem, że na Chełmskiej Niderhaus był, jest i będzie. I to prawda, bo jego dorobek zawsze nam będzie o nim przypominać. Żegnamy dziś człowieka - instytucję polskiego filmu, ale żegnamy również – a może przede wszystkim – człowieka ciepłego i pełnego pasji - napisał minister kultury, prof. Piotr Gliński, w specjalnie napisanym na tę smutną okazję liście.

Jego filmy zgarniały prestiżowe nagrody

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Nastolatka18-letnia Angelika zginęła, prokuratura nie potrafi wskazać winnego. Porażające szczegóły, ręce opadająCzytaj dalej

Jak pisze wicepremier, Włodzimierz Niderhaus kierował "Chełmską" od 1990 r. Znalazł tam zatrudnienie już w czasach PRL-u. Piotr Gliński zapewnił, że zawsze będzie pamiętać, że dyrektor był pełen odwagi - tak jak np. w 2015 roku, kiedy zdecydował się pomagać reżyserowi Antoniemu Krauze w pracy nad filmem "Smoleńsk". Włodzimierz Niderhaus był inicjatorem i producentem hojnie nagradzanych filmów. Pracował m.in. nad "Excentrykami" (film nagrodzony Srebrnymi Lwami na 35. Festiwalu Filmowym w Gdyni), "Różyczkami" (Złote Lwy, Złoty Kangur) czy też "Różą (Grand Prix ORŁY, Grand Prix Warsaw Film Festival).

Dzisiaj grzeje:

1. Wicepremier przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Włodzimierz Niderhaus
2. Zapłacił na stacji banknotem 200-złotowym i odjechał. Kasjer przyjrzał się pieniądzom i zbladł

Wieloletni dyrektor Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych mógł też pochwalić się kilkoma odznaczeniami. W 2009 roku przyjął Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis', a 2 lata później z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów
  2. Smutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje kochany przez miliony gwiazdor. Zostawił żonę i czwórkę dzieci
  3. Łukasz Szumowski zabrał głos ws. wyborów prezydenckich. Zależy mu zwłaszcza na jednej rzeczy
  4. Wicemarszałek wykonał test na koronawirusa. Podał wynik, natychmiast podjęto kroki
  5. Najpierw śmierć, teraz kolejne fatalne informacje o Katarzynie Skrzyneckiej. Wyznała ponurą prawdę
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Psy9-latek ratował z ulicy bezpańskie psy. Osiem lat później dokonał niemożliwej rzeczy, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: Facebook, TVP Info, Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News