Szef włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paolo Gentiloni, chce powstania węższej koalicji państw w ramach Unii Europejskiej. Gentiloni podkreśla, że Włochom nie podoba się obecny kształt UE żądają więc zmian w strukturach związku.

Włoski polityk oświadczył, że jego zdaniem taki „węższy krąg państw” składać miał by się z 7-12 krajów, które łączyłaby wspólna waluta czy koordynacja obrony. Włoch skrytykował bowiem rozmiar UE i brak skoordynowania między jej poszczególnymi członkami.

„Uważam, że licząca dzisiaj 28 państw Unia Europejska mogłaby zawierać w sobie węższy krąg, który łączyłyby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony” – stwierdził Gentiloni.

Szef włoskiego MSZ nie wytłumaczył jakie kraje miałyby się znaleźć w ramach „unii w Unii”. Gentiloni podkreślił jednak, że „Włochy będą walczyły o powstanie nowego modelu UE”.

Włosi, którzy znajdują się w kręgu założycielskim związku, już od dłuższego czasu krytyce poddają to, jak funkcjonuje Unia. Włochom nie odpowiada bowiem kształt UE i brak spójności między poszczególnymi jej członkami. Swojego czasu poparli też pomysł powstania „Europy dwóch prędkości”, która miałaby rozłożyć ciężar decyzyjny między państwa założycielskie i utworzyć z nich „jądro Unii”.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: tvp.info, pb.pl
pt

...

Zobacz również