Włochy chcą utworzenia unii o "węższym kręgu" w Unii Europejskiej

Włochy chcą utworzenia unii o "węższym kręgu" w Unii Europejskiej Źródło: źródło: wikimedia.org, flickr.com

Szef włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paolo Gentiloni, chce powstania węższej koalicji państw w ramach Unii Europejskiej. Gentiloni podkreśla, że Włochom nie podoba się obecny kształt UE żądają więc zmian w strukturach związku.

Włoski polityk oświadczył, że jego zdaniem taki "węższy krąg państw" składać miał by się z 7-12 krajów, które łączyłaby wspólna waluta czy koordynacja obrony. Włoch skrytykował bowiem rozmiar UE i brak skoordynowania między jej poszczególnymi członkami.

"Uważam, że licząca dzisiaj 28 państw Unia Europejska mogłaby zawierać w sobie węższy krąg, który łączyłyby wspólna waluta, układ z Schengen i przede wszystkim większa koordynacja obrony" - stwierdził Gentiloni.

Szef włoskiego MSZ nie wytłumaczył jakie kraje miałyby się znaleźć w ramach "unii w Unii". Gentiloni podkreślił jednak, że "Włochy będą walczyły o powstanie nowego modelu UE".

Włosi, którzy znajdują się w kręgu założycielskim związku, już od dłuższego czasu krytyce poddają to, jak funkcjonuje Unia. Włochom nie odpowiada bowiem kształt UE i brak spójności między poszczególnymi jej członkami. Swojego czasu poparli też pomysł powstania "Europy dwóch prędkości", która miałaby rozłożyć ciężar decyzyjny między państwa założycielskie i utworzyć z nich "jądro Unii".

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: tvp.info, pb.pl pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News