Własne mieszkanie dla wszystkich! Polacy w euforii

Własne mieszkanie dla wszystkich! Polacy w euforii Źródło: Fot. Flickr (Nicolas Raymond - StockSnap)

Wiele młodych osób boryka się z ogromnymi problemami związanymi ze znalezieniem oraz wykupieniem lub wynajęciem własnego mieszkania. Najczęściej szukają oni bowiem bardzo małych, jak najmniejszych, metraży, które na rynku rozchodzą się w ekspresowym tempie. Deweloperzy znaleźli jednak sposób, który umożliwi każdemu odnalezienie odpowiedniego dla siebie lokalu za niewysoką cenę.

Polskie prawo nie pozwala obecnie na to, aby budować mieszkania od 16 do 20 mkw. Dla wielu osób, które poszukują takiego właśnie metrażu, stanowi to gigantyczny problem. Najczęściej dotyka on studentów, którzy chcą za niewielkie pieniądze znaleźć coś "własnego". Jak jednak zaznaczył w rozmowie z dziennikarzem "Rzeczpospolitej" dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki, eksperci wpadli na sprytny pomysł umożliwiający obejście niewygodnego dla nich prawa. Bezpośrednio stwierdził on bowiem, że "jednym ze sposobów na ominięcie tego ograniczenia jest budowa akademików albo lokali użytkowych". ZOBACZ TAKŻE: Tak mieszka Marta Kaczyńska

Pomysłowa zagrywka

- W prawie cywilnym obowiązuje zasada: co nie jest zabronione, jest dozwolone. W wypadku prawa budowlanego tak nie jest. (...) Brakuje przepisów. Nie oznacza to jednak, że wolno budować, co się chce; akademik jest budynkiem zamieszkania zbiorowego. Powinien być więc własnością jednego  podmiotu lub osoby. Nie powinno się w nim wyodrębniać lokali i sprzedawać - ocenił nowy trend Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Poznania. Obecnie wiele "akademików" powstaje np. w Gdańsku. Chociaż legalne budowanie mieszkań poniżej 25 mkw. zdecydowanie opłacałoby się wielu podmiotom, nie chce się na to zgodzić Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. To od tego organu zależą tego typu przepisy. ZOBACZ TAKŻE: Jak mieszka Kasia Tusk? Jak twierdzą eksperci, w najbliższym czasie nie powinniśmy się spodziewać zmian ułatwiających pracę deweloperów. Nie oznacza to jednak oczywiście, że nie będą oni wciąż nieco omijać prawo i umożliwiać wyszukiwanie małych mieszkań po przystępnych cenach.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News