Hiszpańskie feministki mogą być z siebie dumne. Trwająca kilka miesięcy akcja okazała się owocna. Lewicowe aktywistki postarały się o wprowadzenie kolejnego zakazu do przestrzeni publicznej. Od teraz mężczyźni w Madrycie mogą zostać ukarani za zbytnie rozkładanie nóg.

Obok znaku „zakaz palenia papierosów” czy „zakazu spożywania alkoholu” w środkach komunikacji miejskiej pojawił się nowy znak zakazu – „zakaz rozkładania nóg”. Ten adresowany jest do mężczyzn. Jak bowiem przekonują feministki, problem tzw. manspreadingu jest bowiem ogromny.

O co chodzi? Lewicowe aktywistki postanowiły wypowiedzieć wojnę szerokiemu rozkładaniu nóg przez mężczyzn w komunikacji publicznej. Jak przekonują, mężczyzna zwyczajowo zajmuje dwa, a nawet trzy miejsca w autobusie czy metrze, ponieważ siedzi z szeroko rozstawionymi nogami, co uniemożliwia usiąść obok niego. Zorganizowały więc na początku tego roku petycję pod nazwą #MadridSinManspreading. Pod tą podpisało się 11,5 tys. osób.

EMT, czyli miejski zakład komunikacji w Madrycie przychylił się do apeli feministek i postanowił rozprawić się ze zbyt szeroko rozstawionymi męskimi nogami. Do pojazdów komunikacji miejskiej już trafiły odpowiednie znaki zakazu. Jak mówią władze EMT, zakazy mają przypomnieć mężczyznom, że należy poszanować przestrzeń wszystkich pasażerów.

...

Zobacz również

źródło: twitter.com/MADRID