Władze Rzeszowa sprzeciwiły się inicjatywie Europejskiego Centrum Ścigania Zbrodniarzy Komunistycznych i Faszystowskich dotyczącej demontażu pomników Armii Czerwonej. Powyższą informację przytoczyło Polskie Centrum Kultury w rosyjskim Kaliningradzie, powołując się na sekretarza prasowego burmistrza Rzeszowa, Macieja Chłodnickiego.

„Pomników nie trzeba demontować. Tym, że zniesiemy pomnik historii nie zmienimy… Kto wyzwolił Rzeszów? Armia Czerwona. To fakt historyczny. Oczywiście to co nastąpiło później to już inna historia, ale fakt to fakt, Armia Czerwona nas wyzwoliła. Zginęły miliony młodych ludzi, którzy nie interesowali się polityką” – powiedział Chłodnicki.

Słowa Chłodnickiego spotkały się ze sporym odzewem w rosyjskich mediach. Rosyjscy internauci wychwalają go za zdrowy rozsądek i przeciwstawienie się naciskom władz. W Rosji wciąż funkcjonuje swego rodzaju mit o tzw. „Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej” i wyzwalaniu „uciskanych przez faszystów bratnich republik”. Oto dwa komentarze, które zdobyły największa ilość polubień na facebookowym profilu agencji RIA Novosti:

„Dziękuję wszystkim Polakom, którzy jeszcze pamiętają, że rosyjscy żołnierze przynieśli im życie, przelali krew w walce dobra ze złem !” – pisze Wiktorija Patrakowa.

„Ukłon Wam Polacy i podziękowania za światłą pamięć o tych, którzy oddali życie za Polskę – naszych dziadków!” – pisze Tatiana Kaputina.

Wcześniej prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Łukasz Kamiński, poinformował opinię publiczną o tym, że polski rząd zadecydował w tym roku o demontażu ponad 500 „małych form architektonicznych”, które zostały wzniesione na znak wdzięczności Związkowi Radzieckiemu. Po demontażu konstrukcje mają trafić do muzeów.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Józef Gawron

http://ria.ru/world/20160419/1415129542.html

https://www.facebook.com/rianru/

...

Zobacz również