Recep Tayyip Erdogan, wezwał do „odrąbywania głów zdrajcom” podczas swojego przemówienia w Stambule. Prezydent Turcji wypowiedział te słowa przy okazji obchodów rocznicy zeszłorocznego, nieudanego puczu.

Po próbie zamachu stanu, do której doszło w 2016 roku w Turcji, dziesiątki tysięcy osób zostało zatrzymanych. Do więzień wtrącono nie tylko podejrzanych o udział w puczu ale również opozycjonistów i dziennikarzy.

Z okazji rocznicy nieudanego zamachu stanu, Erdogan wygłosił ostre przemówienie. Słowa, które wypowiedział do dziesiątek tysięcy ludzi w Istambule, zatrważają.

Po pierwsze, musimy odciąć głowy naszym zdrajcom – grzmiał prezydent Turcji.

Erdogan przy okazji uroczystości obiecał podpisać każdą ustawę dotyczącą przywrócenia kary śmierci, która przejdzie przez parlament.

Jesteśmy państwem prawa. Jeżeli [taka ustawa – przyp. red.] przejdzie przez parlament, podpiszę ją – mówił Erdogan.

Pomysł przywrócenia kary śmierci w Turcji budzi ogromne kontrowersje. Na jego temat, w kontekście europejskich ambicji Ankary, wypowiadał się już Jean-Claude Juncker, szef Komisji Europejskiej.

Jeżeli Turcja przywróci karę śmierci, turecki rząd ostatecznie zamknie sobie drogę do Unii Europejskiej – mówił Juncker.

https://www.youtube.com/watch?v=aq4Ft8lP040

źródło: RT

...

Zobacz również