Podczas spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych rosyjski prezydent rozkazał Ministrowi Obrony Narodowej Siergiejowi Szojgu, aby rosyjskie wojska opuściły terytorium Syrii.

Władimir Putin stwierdził, że zadanie postawione rosyjskiej armii zostało wykonane i z tego tytułu rozkazał, aby od jutra rozpocząć proces wycofywania się rosyjskich wojsk z terytorium Syrii. Putin zaznaczył, że rosyjscy żołnierze pokazali podczas konfliktu swój profesjonalizm, a Rosja zdołała utworzyć na terytorium Syrii niewielkie, ale bardzo skuteczne oddziały wojskowe, które w znacznym stopniu przyczyniły się do zawarcia rozejmu i zakończenia walk.

Nie wszyscy rosyjscy żołnierze opuszczą Syrię. Rząd zapowiedział, że rosyjskie baza morska w Tartus oraz punkt na lotnisku Khmeimim pozostaną w gotowości, a urzędujące na nich wojska będą obserwować czy warunki panującego w Syrii rozejmu będą nadal przestrzegane.

Władimir Putin stwierdził, że opuszczenie kraju przez rosyjskie wojska stanie się symptomem do rozpoczęcia negocjacji pomiędzy zwaśnionymi stronami. Prezydent potwierdził także, że decyzja o wycofaniu rosyjskich sił była konsultowana z Baszszarem al-Asadem.

Siergiej Szojgu podczas swojego wystąpienia powiedział, że rosyjskie wojska zniszczyły szlaki, którymi terroryści pozyskiwali broń oraz amunicję. Dodał także, że żołnierze przyczynili się do zatrzymania procederu handlu węglowodorami. Szojgu przedstawił również oficjalne statystyki dotyczące konfliktu. Według powyższych danych z pomocą rosyjskiego lotnictwa udało się oswobodzić 400 miejscowości i ponad 10 tysięcy kilometrów kwadratowych zajętych przez terrorystów.

Józef Gawron

źródło: http://tass.ru/politika/2738218

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.