To będzie tragedia dla światowego transportu. Właśnie dotarły do nas informacje, że obudził się ogromny europejski wulkan. Wszyscy są w szoku. Trwają przygotowania do ewakuacji ludności. 

Wulkan Öræfajökull jest najwyższym szczytem Islandii. Wznosi się na 2110 m n.p.m. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1727 roku. Teraz naukowcy informują o przebudzeniu się tego wielkiego wulkanu. Ta wiadomość zeelektryzowała i nie na żarty przestraszyła całą Europę. Ludzie boją się, że lawa zaleje wielkie połacie kraju.

Zaczyna się budzić

O zagrożeniu poinformowali badacze z Uniwersytetu w Uppsali. Wstrząsy oraz podwyższona temperatura pod pokrywą lodową skrywającą wulkan Öraefajökul sugerują zbliżającą się erupcję.

Najwyraźniej zaczyna się budzić. W pobliżu odczuwalne są wstrząsy ziemi i inne rodzaje aktywności sejsmicznej. Spod pokrywy lodowej spływa woda, czuć siarkę – powiedział uniwersytecki sejsmolog Reynir Bödvarsson w rozmowie ze szwedzką telewizją SVT Nyheter.

ZOBACZ TAKŻE: Potężny wybuch w Warszawie.

Islandzkie media informują, że największym zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców nie jest wcale materiał piroklastyczny czy lawa. Wulkan otaczają olbrzymie lodowce i podgrzanie gruntu, wynikłe na skutek erupcji, może spowodować olbrzymie powodzie na terenie wyspy.

Gorzej niż w 2010 roku

Dodatkowo, jeśli doszłoby do erupcji to może ona spowodować paraliż komunikacyjny, nawet większy od tego, który wywołał wybuch wulkanu Eyjafjallajökull w kwietniu 2010. Tamta erupcja spowodowała kilkudniowe wstrzymanie całego ruchu lotniczego na terenie niemal całej Europy.

Wybuch ten doprowadził do emisji do atmosfery olbrzymiej chmury pyłów wulkanicznych, która spowodowała zakłócenia lotów na terenie całej Europy. Poważne ograniczenia w ruchu lotniczym miały szczególnie istotne znaczenie dla Polski, gdyż były oficjalnym powodem odwołania wielu wizyt delegacji zagranicznych udających się na odbywające się w dniach 17–18 kwietnia uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. Na uroczystości nie dotarł wtedy m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

ZOBACZ TAKŻE: Superwulkan wkrótce wybuchnie!

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych oszacowało, że światowe linie lotnicze ponoszą w związku z erupcją i odwołaniem lotów straty rzędu 200 mln USD dziennie.

Źródło: wp.pl

Czy za chwilę nadejdzie KONIEC ŚWIATA? Oto znaki!

Sztuczna mgła, bomba i sabotaż - popularne teorie spiskowe o Smoleńsku [ZDJĘCIA]

 

...

Zobacz również