Witold Pyrkosz: Seriale były jego drugim życiem, pełna lista hitów aktora

Witold Pyrkosz: Seriale były jego drugim życiem, pełna lista hitów aktora

Witold Pyrkosz seriale zdawał się wybierać nieprzypadkowo. Jeden z największych polskich aktorów odszedł w tamtym roku. Dzisiaj przypomnimy jego najważniejsze role z małego ekranu. Jest się czym pochwalić!

Witold Pyrkosz seriale dobierał według scenariusza. Najbardziej popularna okazała się jego rola w ekranizacji książki Janusza Przymanowskiego "Czterej pancerni i pies". Tam aktor stworzył niezapomnianą kreację plutonowego Franka Wichury. Przebojowy i lojalny żołnierz był jednym z najbardziej lubianych bohaterów serialu.

Seriale, w których grał Witold Pyrkosz. Niezapomniane role

Choć debiutował na deskach teatralnych, szybko wyszło na jaw, że świetnie sprawdzał się także jako aktor na małym ekranie. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a później "wylądował" w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tam wystąpił w sztuce "Lekkomyślna siostra" i natychmiast zebrał rewelacyjne recenzje. Oprócz tego, stale występował także na deskach innych polskich teatrów. Przed kamerą pierwszy raz stanął dwa lata później. W 1956 roku do współpracy zaprosił go Jerzy Kawalerowicz. Witold Pyrkosz wcielił się w postać Malutkiego w filmie "Cień". Później propozycje posypały się lawinowo i aktor stał się jednym z najbardziej popularnych w Polsce. Debiut na małym ekranie Pyrkosza miał miejsce właśnie na planie "Czterech Pancernych i psa". Współpracę z produkcją serialu podjął na cztery lata. Od 1966 do 1970 był stale obecny podczas nagrywania zdjęć.

W jakich serialach grał Witold Pyrkosz?

Oprócz wspomnianej ekranizacji książki Janusza Przymanowskiego o przygodach żołnierzy z Rudego 102, Witold Pyrkosz seriale wybierał dość precyzyjnie. Stworzył rolę Pyzdry w "Janosiku", a później przez szesnaście lat pojawiał się w serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Tam, wcielił się w rolę proboszcza. W "Alternatywach 4" zagrał Józefa Balcerka, w "Balladzie o Januszku" zagrał Tadeusza Stasiaka. W "Banku nie z tej ziemi" wcielił się w postać bezdomnego mężczyzny. Kilkukrotnie zagrał role epizodyczne w niezwykle popularnych tytułach. Pojawił się w "13 posterunku", "Świecie według Kiepskich" czy w "Tygrysach Europy". Każdą z jego ról widzowie zapamiętali na długo.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wszystkie role Witolda Pyrkosza. Witold Pyrkosz seriale dobierał równie dokładnie, co role na dużym ekranie

Fani aktora z pewnością zapamiętają go głównie z roli Lucjana z "M jak Miłość". Postać sympatycznego i niezwykle mądrego nestora rodu Mostowiaków wielu zapamiętało na długo. Okazuje się, że śmierć Pyrkosza wpłynęła nie tylko na widzów Dwójki, ale i na aktorów, którzy pojawili się na planie. Ci długo nie mogli się pogodzić z brakiem ulubionego przyjaciela z planu. Franek Wichura, Pyzdra, Józef Balcerek - to tylko kilka niezapomnianych kreacji Pyrkosza. Z pewnością, w ostatnich latach największą popularność przyniosła mu rola Lucjana Mostowiaka.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Dantejskie sceny w M jak Miłość! Widzowie wstrzymali oddech
  2. Oby nie skończyło się wymiotami. Anna Mucha ujawniła, co zrobi na 18 urodziny "M jak Miłość"
  3. Największy gwiazdor "M jak Miłość" szczerze o upadku na dno. Załamał ręce i płakał
  4. Znaki zodiaku, które są strasznymi leniuchami. One kochają spać
  5. Znaki zodiaku, które mają największy problem z odchudzaniem. Co powinny zrobić?
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News