Witold Pyrkosz był jednym z najbardziej szanowanych polskich aktorów, którego znali wszyscy Polacy. Przez ostatnie lata swoją popularność zawdzięczał roli Lucjana Mostowiaka w jednym z najchętniej oglądanych seriali TVP – M jak Miłość. 

Witold Pyrkosz był jednym z najbardziej szanowanych i podziwianych artystów ostatniego wieku. Mimo że w ostatnich latach największy rozgłos i popularność zdobył dzięki roli kultowego Lucjana Mostowiaka w jednym z najpopularniejszych seriali TVP – M jak miłość, na swoim koncie miał współpracę z wieloma polskimi teatrami, udział w kilkudziesięciu produkcjach filmowych oraz kilkunastu serialach telewizyjnych. Jego sceniczny wizerunek uwielbiali wszyscy widzowie. Mało kto jednak wie, że mężczyzna aktywnie udzielał się również w polityce.

Witold Pyrkosz: wielki aktor i… aktywny polityk

Niewiele osób wie, że Witold Pyrkosz był nie tylko wielką ikoną polskiego teatru i telewizji, ale również bardzo aktywnym aktorem na polskiej scenie politycznej. Mężczyzna przez 7 lat był radnym powiatu piaseczyńskiego, a swoją przygodę z polityką rozpoczął w roku 1999.

– Zapamiętałem go jako człowieka, który rzadko zabierał głos, ale jak już mówił, robił to dobitnie, nazywał rzeczy po imieniu i okraszał swoją wypowiedź anegdotą. Stawało zwykle na tym, co sugerował Witold. Był człowiekiem bardzo sumiennym – wspominał aktora-radnego szef rady powiatu za czasów Pyrkosza, Waldemar Kosakowski.

Aktor głównie reprezentował oczywiście środowisko lokalnych twórców kultury, choć zabierał głos również w innych sprawach. Bardzo aktywnie walczył np. o poprawę bezpieczeństwa na drodze wojewódzkiej nr 724, prowadzącej z Góry Kalwarii do Konstancina-Jeziorna. Można go było również zawsze spotkać 1 listopada na starym cmentarzu w Piasecznie, gdzie kwestował z puszką na odrestaurowywanie zaniedbanych pomników.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak dziś wygląda Maryna z "Janosika"? Aktorzy jednej roli po latach [ZDJĘCIA]

Legenda polskiej sceny teatralnej

Witold Pyrkosz zmarł 22 kwietnia ubiegłego roku, a jego śmierć była szokiem zarówno dla milionów fanów aktora, jak i dla całej polskiej sceny teatralnej. Mężczyzna ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, a już rok później miał miejsce jego teatralny debiut w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego – „Lekkomyślna siostra”. Od tamtego czasu współpracował z kilkunastoma największymi teatrami w naszym kraju oraz zagrał w niemalże stu filmach, wśród których znaleźć można takie perełki, jak np. „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, „Sami swoi” czy „Janosik”.

Nie można zapomnieć również o jego mocnym wkładzie w świat polskich seriali. W ostatnim czasie najbardziej znany i rozpoznawany był dzięki roli Lucjana Mostowiaka w „M jak miłość„, ale nie można zapominać o jego kultowych rolach w „Czterech pancernych i psie” czy „Alternatywy 4”.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Morawiecki dwoma słowami zniszczył relację z córką. To strasznie przykre
  2. Hermiona z Harry’ego Pottera uderza w Polaków! Nie zostawiła na nich suchej nitki
  3. Incydent w centrum będzie słono kosztował Annę Muchę? Mężczyzna żąda ogromnych pieniędzy

Gwiazdy, które zmarły przedwcześnie w niewyjaśnionych okolicznościach. Wstrząsające

Zobacz również