Ludzie od zawsze kombinowali, jak ominąć nakładane przez państwo podatki. A urząd skarbowy z kolei ma coraz bardziej kreatywne pomysły, jak odnaleźć niesfornych podatników. Teraz Polacy mogą się bać. Czekają ich gigantyczne kary za rękodzieło i malowanie paznokci.

Okazuje się, że urząd skarbowy obserwuje życie podatników na portalach społecznościowych i bada, skąd ludzie, którzy wpisali w miejscu pracy „szlachta nie pracuje”, mają pieniądze na zagraniczne wakacje, nowoczesne technologie i drogie gadżety. Często takie osoby są zgłaszane do skarbówki przez innych użytkowników portali, a nawet przez znajomych.

ZOBACZ TAKŻE: Skandal! PiS wprowadza nielegalny podatek którego nie ma w całej Unii!

Skarbówka obserwuje fanpage na Facebooku

Ludzie parający się jakimś zajęciem w celach zarobkowych – malowaniem obrazów, grafiką, fotografią, usługami kosmetycznymi i wieloma innymi – często reklamują swój interes i zakładają strony na Facebooku. Urząd wyłapuje osoby, które świadczą odpłatne usługi, a nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Za niezarejestrowane malowanie paznokci znajomym zapłacicie nawet kilka tysięcy złotych kary!

Najczęściej donoszą znajomi

Urząd Skarbowy nie prowadzi statystyk dotyczących liczby donosów, jednak w każdym dużym mieście przychodzi ich kilkaset w skali roku. Okazuje się, że najczęściej autorami są zazdrośni znajomi, rodzina, byli partnerzy, sąsiedzi. Do skarbówki wpływa znacznie więcej doniesień na osoby prywatne niż na duże korporacje. Każde takie zawiadomienie jest dokładnie sprawdzane, nawet wtedy, kiedy wartość niezarejestrowanego przychodu jest wręcz śmiesznie niska.

Gigantyczne kary za rękodzieło i malowanie paznokci

Osoby, które nie zgłosiły któregoś ze swoich wpływów w zeznaniu podatkowym, popełniają przestępstwo skarbowe, naruszając prawo podatkowe. Wszystkie niezgłoszone dochody zostają opodatkowane 75% stawki PIT, która zawiera odsetki.

Okazuje się jednak, że jest sposób, żeby nie ponieść konsekwencji prawnych. W tym celu należy udać się do skarbówki i samodzielnie przyznać się, zanim zostaniemy zdemaskowani przez fiskus.

Wtedy należy powołać się na art. 16 kodeksu karnego skarbowego, który dotyczy instytucji czynnego żalu.

– Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu – stanowi zapis.

Niestety nie zwalnia to z podatnika obowiązku zapłaty podatku. Jednak urząd skarbowy nalicza wtedy dużo mniejsze odsetki za zwłokę.

ZOBACZ TAKŻE: McDonald w Polsce tylko dla bogatych! Nadchodzi kosmiczny podatek od fast-foodów

One mają wszystko - oto 10 NAJPOTĘŻNIEJSZYCH rodzin świata [ZOBACZ!]


Tak żyje obrzydliwie bogata afrykańska młodzież! [ZDJĘCIA]

Zobacz również