Kiedy urodziła się i kiedy zmarła Wisława Szymborska? Rocznica urodzin wybitnej poetki

Kiedy urodziła się i kiedy zmarła Wisława Szymborska? Rocznica urodzin wybitnej poetki Źródło: Wikimedia Commons/Mariusz Kubik

Wisława Szymborska to bez wątpienia wielka artystka, na skalę nie tylko naszą, narodową, ale też światową. Rozsławiła polską poezję, zostając jedną z laureatek Nobla, Akademia Królewska doceniła pełnię twórczości Szymborskiej, choć nie była ona zbyt rozległa. Poetka nie napisała wielu wierszy, biorąc pod uwagę długość jej poetyckiej kadencji.

Wisława Szymborska - biografia, życiorys polskiej liryczki

Wisława Szymborska - wybitna polska poetka, eseistka, krytyczka i tłumaczka, która w swej poezji jak nikt potrafiła wykorzystać ironię. Pokolenie Szymborskiej nie miało łatwo, żyło pod wpływem historycznych opresji (II Wojna Światowa, Powstanie Warszawskie, niemieckie i sowieckie łagry, a potem stalinizm i jego konsekwencje). W 1931 roku liryczka zamieszkała w Krakowie i tam też zadebiutowała czternaście lat później na łamach "Dziennika polskiego", w dodatku do czasopisma umieszczony został jej wiersz "Szukam słowa", Szymborska miała wówczas 22 lata. Pierwszy tom poezji ("Dlatego żyjemy") wydała w 1954 roku.

Jej poezja została doceniona przez krytyków i publiczność międzynarodową. Została uhonorowana Nagrodą Goethego (1991) i Nagrodą Herdera (1995). Jednak wybitnie szczęśliwy dla polskiej literatury i kultury okazał się rok 1996, wtedy Szymborska została uhonorowana Nagrodą Nobla, za całokształt twórczości.

Wisława Szymborska - cytaty

Od śmierci Szymborskiej minęło niemal siedem lat, a nadal nie wiemy o niej zbyt wiele. Nie była osobą lubiącą być na świeczniku, wolała skupić się na poezji.

Cytaty z wierszy artystki, pozwolą nam nieco przybliżyć jej osobowość:

 • Kontakty między ludźmi stały się moim zdaniem bardzo powierzchowne. Spotkania mają sens, o ile odbywają się w niewielkim gronie. A te koktaile [...]. Ludzie podchodzą do siebie, trącają się kieliszkami, pytają co słychać i już są gdzie indziej. Potem opowiadają: rozmawiałem z tym i z tym. Nieprawda, wcale nie rozmawiali.
 • Naturalnie, że mam większe zmartwienia, ale to jeszcze nie powód, żeby nie mieć mniejszych.
 • Nie potrafię ciągle pokazywać się i mówić, mówić od ósmej rano do dwunastej w nocy. Muszę mieć czas na milczenie. Poezja powstaje w milczeniu.
 • Ktoś tutaj był i był, a potem nagle zniknął i uporczywie go nie ma.
 • Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.

Wisława Szymborska - ciekawostki z życia poetki

Wisława Szymborska to kobieta będąca wielkim autorytetem Polaków, ta krakowska felietonistka i sławna na cały świat poetka wychowała swoją twórczością niejedno pokolenie. Każdy spotkał się z jej twórczością, jednak wciąż niewiele wiemy o niej samej. Nie była typem celebrytki, raczej stroniła od mediów.

Jakie ciekawostki skrywała przed światem? Oto lista najciekawszych z nich:

 • Pełne imię poetki to Maria Wisława Anna Szymborska, a to oznacza, że Wisława, to jej drugie imię, z którego znana jest na całym świecie.
 • Poetka uwielbiała Andrzeja Gołotę, podobno zarywała noce, aby oglądać walki boksera. Gdy Gołota przegrał walkę, przyjaciele Szymborskiej dzwonili do niej z wyrazami współczucia. Artystka dostawała liczne portrety sportowca i posiadała w pokoju wiele jego podobizn. Z tej fascynacji zaczęła także oglądać "Taniec z gwiazdami", tylko po to, żeby śledzić poczynania boksera na parkiecie.
 • W wywiadzie dla Przeglądu z sekretarzem Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek wyznał, że poetka wprost uwielbiała skrzydełka z KFC i czasem prosiła go nawet o przywiezienie przysmaku do domu.
 • Była nałogową palaczką i wcale nie chciała rzucać. Pierwszego papierosa zapalała zaraz po obudzeniu i uważała, że jest jej to niezbędne do tworzenia.
 • Poetka nigdy nie ukończyła studiów ze względu na swoją trudną sytuację finansową.
 • Do technicznych nowinek podchodziła z dużym dystansem, może dlatego do samego końca tworzyła przy użyciu maszyny do pisania.
 • Woody Allen był wielkim fanem polskiej poetki: Wisława Szymborska jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty i smutek życia. A jednocześnie pozostać optymistką.

Wisława Szymborska - urodziny

Noblistka urodziła się 2 lipca 1923 roku w Kórniku, niedaleko Poznania. A dokładniej na Prowencie, czyli folwarku położonym na południe od zamku nad Jeziorem Kórnickim w Poznańskiem.

Była drugą córką Wincentego Szymborskiego byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej i zarządcy dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego oraz Anny Marii z domu Rottermund. 

ZOBACZ TEŻ:

 1. Wisława Szymborska - wiersze. Twórczość noblistki
 2. Światowy Dzień Książki dla Dzieci - czy to już niedługo?
 3. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jak się je chroni?
 4. Światowy Dzień Książki 2019. Kiedy jest ten dzień?
 5. Niedobrani - zwiastun, premiera, film online
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News