Nadchodzi lato, a wraz z nim idealne warunki dla rozprzestrzeniania się wirusa Zika. Jak podaje branżowy eLife, wirus najmocniej atakujący płody może objąć terytorium zamieszkałe przez 2,2 miliardy ludzi. 

Naukowcy przekonują, że wirus nie jest szczególnie groźny, aczkolwiek wpływa na defekty mózgowe u płodów, dlatego najbardziej obawiają się go kobiety w ciąży. W wielu przypadkach powoduje mikrocefalię, czyli wadę charakteryzującą się nienaturalnie małymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie, również puszki mózgowej. Zarejestrowano również przypadek całkowitego zniszczenia mózgu nienarodzonego dziecka.

Wirus Zika jest przenoszony przede wszystkim przez komary oraz drogą seksualną. Naukowcy początkowo zbagatelizowali czynniki klimatyczne, co spowodowało, że wirus rozprzestrzenia się szybciej niż przewidywano. Przede wszystkim zagrożone są gorące i wilgotne rejony.

W Brazylii zanotowano już ponad 1,5 miliona zarażeń i aż 1000 przypadków mikrocefalii u nowo narodzonych dzieci. Przewiduje się, że wirus latem nadciągnie do Stanów Zjednoczonych, co powoli wywołuje panikę. W Miami i Houston odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażeń.

Oprócz Ameryki Południowej i Łacińskiej, w niebezpieczeństwie jest środkowa część Afryki, północne krańce Australii, Malezja i Indonezja.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

...

Zobacz również