Bardzo niebezpieczny i potencjalnie mogący wywołać epidemię wirus – znowu atakuje. Na Mazowszu trzy gminy w województwie zostały objęte żółtą strefą ochronną.

ASF, czyli Afrykański pomór świń jest wirusem, który zabija trzodę chlewną na całym świecie. Jak donosi RMF24 na terenie województwa mazowieckiego w powiecie radomskim trzy gminy po raz pierwszy zostały objęte tzw. żółtą strefą ochronną. Co to oznacza? Przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zwierząt i finansów hodowców, ponieważ w takiej sytuacji śmiertelność świń sięga nawet 100%.

Czym jest ASF?

– Afrykański pomór świń (African swine fever – ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia – podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii.

To, co ważne to fakt, że ludzie nie są wrażliwi na działanie wirusa, nie zmienia to jednak faktu potencjalnego zagrożenia dla gospodarki, a także sytuacji materialnej rolników, których świnie w sytuacji stwierdzenia zakażenia u choćby jednej z nich trzeba zabić.

– Nie ma perspektyw, bo dochodzi do tego problem niskich cen w skupach. Nic nie wykombinuje się na to. Dla nas na dziś cena spada o 50 groszy za kilogram, a i bez tego cena jest słaba. Mam około 600 sztuk świń. Wiele osób rezygnuje z hodowli – mówi jeden z hodowców dla RMF24.

Czy polskie świnie zostaną zabite przez ASF

– Zlikwidowałem swoją hodowlę, miałem 50 macior. Porobiłem porodówki, centralne ogrzewanie zrobiłem. Wszystko stoi puste, bo nie jest to opłacalne – dodaje jego sąsiad.

Jedną z głównych dróg zakażenia jest kontakt z zakażonymi osobnikami takimi jak inne świnie lub dziki. Wirusem może również zakazić człowiek, przenosząc go na sobie.

PRZECZYTAJ: Zamiast 500 plus będzie aż 1000! To nie żarty

PRZECZYTAJ: Smutne zmiany w życiu Michała Szpaka. „Tęsknię za nią”

PRZECZYTAJ: Magda Gessler zostanie babcią?? Lara jest w ciąży?

ASF
fot. wikipedia.com/Mikołaj Grycuk
ASF
fot. pixabay.com
ASF
fot. pixabay.com

Tak żyje obrzydliwie bogata afrykańska młodzież! [ZDJĘCIA]


Szokujące przypadki mężczyzn zgwałconych przez kobiety [ZDJĘCIA]

Redaktor portalu pikio.pl, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Światopoglądowy konserwatysta, umiarkowany anarchista, zwolennik społecznej nauki Kościoła. Katolik i mąż.