Niebezpieczny wirus na Mazowszu. Służby nie dają sobie rady, grozi epidemią

Niebezpieczny wirus na Mazowszu. Służby nie dają sobie rady, grozi epidemią

Bardzo niebezpieczny i potencjalnie mogący wywołać epidemię wirus - znowu atakuje. Na Mazowszu trzy gminy w województwie zostały objęte żółtą strefą ochronną.

ASF, czyli Afrykański pomór świń jest wirusem, który zabija trzodę chlewną na całym świecie. Jak donosi RMF24 na terenie województwa mazowieckiego w powiecie radomskim trzy gminy po raz pierwszy zostały objęte tzw. żółtą strefą ochronną. Co to oznacza? Przede wszystkim ogromne zagrożenie dla zwierząt i finansów hodowców, ponieważ w takiej sytuacji śmiertelność świń sięga nawet 100%.

Czym jest ASF?

- Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia - podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Weterynarii. To, co ważne to fakt, że ludzie nie są wrażliwi na działanie wirusa, nie zmienia to jednak faktu potencjalnego zagrożenia dla gospodarki, a także sytuacji materialnej rolników, których świnie w sytuacji stwierdzenia zakażenia u choćby jednej z nich trzeba zabić. - Nie ma perspektyw, bo dochodzi do tego problem niskich cen w skupach. Nic nie wykombinuje się na to. Dla nas na dziś cena spada o 50 groszy za kilogram, a i bez tego cena jest słaba. Mam około 600 sztuk świń. Wiele osób rezygnuje z hodowli - mówi jeden z hodowców dla RMF24. Czy polskie świnie zostaną zabite przez ASF - Zlikwidowałem swoją hodowlę, miałem 50 macior. Porobiłem porodówki, centralne ogrzewanie zrobiłem. Wszystko stoi puste, bo nie jest to opłacalne - dodaje jego sąsiad. Jedną z głównych dróg zakażenia jest kontakt z zakażonymi osobnikami takimi jak inne świnie lub dziki. Wirusem może również zakazić człowiek, przenosząc go na sobie.

PRZECZYTAJ: Zamiast 500 plus będzie aż 1000! To nie żarty

PRZECZYTAJ: Smutne zmiany w życiu Michała Szpaka. "Tęsknię za nią"

PRZECZYTAJ: Magda Gessler zostanie babcią?? Lara jest w ciąży?

ASF fot. wikipedia.com/Mikołaj Grycuk ASF fot. pixabay.com ASF fot. pixabay.com
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News