Wirus może atakować nie tylko układ oddechowy. Niepokojące doniesienia zagranicznych lekarzy

Wirus może atakować nie tylko układ oddechowy. Niepokojące doniesienia zagranicznych lekarzy Źródło: Pixabay.com fernandozhiminaicela

Wirus SARS-CoV-2 może być groźny nie tylko dla układu oddechowego. Najnowsze doniesienia lekarzy z zagranicy są bardzo niepokojące - narażone są nie tylko płuca, ale również inne narządy w ciele. Doniesienia potwierdzają również krajowi medycy, koronawirus może zaatakować każdego.

Wirus z Chin sparaliżował cały świat, łącznie potwierdzono już ponad 3 miliony zakażeń. Choć koronawirus wciąż głównie atakuje układ oddechowy, najnowsze doniesienia zagranicznych lekarzy są bardzo niepokojące. Okazuje się, że Covid-19 może być groźny nie tylko dla płuc zarażonych pacjentów.

Wirus SARS-CoV-2 może atakować nie tylko układ oddechowy. Lekarze alarmują

Choć głównymi objawami zakażenia koronawirusem wciąż są dolegliwości związane z układem oddechowym, lekarze alarmują, ze Covid-19 może atakować również inne części organizmu. To znacznie utrudnia leczenie i może powodować niespodziewane komplikacje u zakażonych pacjentów.

- Wirus może zaatakować niemal wszystko: układ sercowo-naczyniowy, układ oddechowy czy moczowy. W ostatnim czasie pojawiło się bardzo dużo doniesień o uszkodzeniach właśnie układu moczowego. Na to nie ma mocnych, a każdy organizm może reagować inaczej - powiedział Robert Gulewicz, lekarz piłkarskiej reprezentacji Polski kobiet, w rozmowie z portalem Sport.pl.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wirus jest groźny dla każdego organizmu, nie tylko starsze osoby są narażone na groźne skutki zakażenia

Z kolei Bartosz Bereszyński, polski piłkarz u którego badania potwierdziły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 przyznał w jednym z wywiadów, że najdziwniejszym objawem Covid-19 była w jego przypadku czasowa utrata zmysłu smaku i węchu.

- Bolała mnie głowa i miałem podwyższoną temperaturę. Miałem też zatkane górne drogi oddechowe. Bez kataru, jednak przez około dziesięć dni byłem pozbawiony węchu i smaku. Widziałem, że coś jest gorzkie, coś słone, coś kwaśne, ale nie byłbym w stanie rozróżnić miodu od czekolady - relacjonował Bartosz Bereszyński w rozmowie z Izą Koprowiak z "Przeglądu Sportowego".

Dzisiaj grzeje: 1. Nagła zmiana najważniejszego nakazu w Polsce. Już obowiązuje
2. Nie żyje uczestniczka ”Master Chefa”. Poza domem znaleziono ciało jej męża

Richard Horton, redaktor naczelny prestiżowego magazynu medycznego "Lancet" jest zdania, że COVID-19 może stanowić zagrożenie dla każdego organizmu, nawet tych w pełni zdrowych i wysportowanych osób. Obserwacje lekarzy z Niemiec, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii potwierdzają, że wirus atakuje różne strefy w ciele ludzkim oraz stale mutuje. Potwierdzają to również krajowi medycy.

- Wirus mutuje, zmienia się, ewoluuje. Dlatego tak trudno przewidzieć jego skutki. Również wśród sportowców. Warto jednak zaznaczyć, że wciąż najbardziej narażony jest układ oddechowy. Te wszystkie nowe informacje są oparte na małej liczbie przypadków, a żeby mieć wiarygodne wyniki, to trzeba dokładnie przebadać dużą liczbę zakażonych. Na razie wnioskujemy na podstawie badań tomografem komputerowym i badań wydolnościowych. Na daleko idące wnioski jest za wcześnie - przekazał doktor n. med. Andrzej Folga współpracujący z Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wystarczy kilka liści zalać ciepłą wodą. Wspaniałe właściwości ziela, które każdy z nas ma w swoim domu
  2. Smutna wiadomość dotarła do Polski. Nie żyje wielka gwiazda. Umierała w cierpieniu, fani w żałobie
  3. Beata Tyszkiewicz bardzo długo skrywała tajemnicę. Prawda wyszła na jaw dopiero po śmierci
  4. Kierowco, słuchasz radia w samochodzie? Możesz dostać mandat, mało kto wie o specjalnym prawie
  5. Polacy będą rozpaczać, Zlatina uderzy w kraj z pełną mocą. Żywioł osiągnie ogromną moc
  6. Zdumiewająca omyłka Biedronki. Polacy w pośpiechu ruszyli do sklepów, żeby nie przegapić okazji w środku nocy

źródło: Sport

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News