Wiadomo już, jak naprawdę powstał koronawirus. Wielu było w błędzie

Wiadomo już, jak naprawdę powstał koronawirus. Wielu było w błędzie Źródło: pixabay.com

Wirus z każdym kolejnym dniem dostarcza coraz większej ilości informacji. Teraz trwają prace nad lekami oraz szczepionką. Wiele osób jednak uparcie głosi błędne teorie odnośnie powstania wirusa.

Wirus pojawił się po raz pierwszy w Wuhan, chińskim mieście - to pewne. Jednak jaka była jego geneza? Niektórzy do tej pory powtarzają informacje, które nie mają nic wspólnego z prawdą.

Wirus jest pochodzenia naturalnego

Dr. Kristian Andersen, profesor immunologii i mikrobiologii w Scripps Research, a także jego zespół, pochylili się nad badaniami koronawirusa. Wyniki swoich prac opublikowali w "Nature Medicine" - prestiżowym piśmie medycznym. Wnioski są jednoznaczne - wirus jest pochodzenia naturalnego i nie mógłby zostać stworzony w laboratorium nawet przez wybitnych naukowców.

- Porównując dostępne dane dotyczące sekwencji genomu dla znanych szczepów koronawirusa, możemy zdecydowanie ustalić, że SARS-CoV-2 powstało w wyniku naturalnych procesów - twierdzi dr Kristian Andersen. Naukowcy skupili się na budowie SARS-CoV-2 i porównali go z innymi koronawirusami.

SARS-CoV-2 przypomina wirusy występujące u nietoperzy

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Uwaga naukowców skupiła się na zewnętrznych częściach wirusa - białkach błonowych. Część z nich zdołała ewoluować, aby jak najskuteczniej wnikać do ludzkiego organizmu. Dzięki temu mogą łączyć się z białkiem ACE2. Z jego pomocą SARS-CoV-2 może bez problemu znaleźć się w ciele. Białka ACE2 odpowiadają też za regulowanie ciśnienia krwi. Naukowcy stwierdzili, że skoro wirus w tak zaskakujący i szybki sposób wiąże się z ludzkim białkiem, to musiała zajść naturalna ewolucja metodą prób i błędów - eksperci nie uzyskaliby takiego "efektu" w laboratorium.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważny apel sanepidu, trwają poszukiwania uczestników mszy. Odprawiający je ksiądz ma koronawirusa
2. Smutne informacje, nie żyje uwielbiany aktor. Zaraził się koronawirusem

Naukowcy doszli też do wniosku, że jeśli ktoś chciałby stworzyć tak śmiertelnego i błyskawicznie rozprzestrzeniającego się wirusa, musiałby w ogromnym procencie opierać się na budowie już znanych koronawirusów - z kolei SARS-CoV-2 w dużej mierze się od nich różni. Swoją budową i działaniem przypomina również te mikroby, które występują u nietoperzy. Stąd też wniosek, że to nietoperz był nosicielem i wszystko rzeczywiście rozpoczęło się na targu w Wuhan.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koronawirus może wrócić w przyszłym roku? Wirusolog tłumaczy
  2. Nie żyje ikoniczna postać angielskiej piłki nożnej. Zmarł na wirusa w młodym wieku, oficjalny komunikat klubu
  3. Gwiazdor disco polo jawnie namawia do łamania kwarantanny. Jego słowa oburzyły tysiące internautów
  4. Niepokojące doniesienia, w sklepach może zabraknąć popularnego produktu? Każdy chce go mieć przed świętami
  5. Tragiczne informacje obiegły media. Uwielbiany aktor nie żyje, powodem był koronawirus
  6. Partner Magdy Gessler jest lekarzem. Przekazała przykre wieści o jego pracy, jest jej smutno

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News