Oficjalne: 23 Polaków zagrożonych wirusem 2019-nCov. Są wśród nich studenci Politechniki

Oficjalne: 23 Polaków zagrożonych wirusem 2019-nCov. Są wśród nich studenci Politechniki Źródło: Wikimedia Commons/CDC Global

Wirus 2019-nCov rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Niektórzy nawet nie wiedzą, że są jego nosicielami, nie mają żadnych objawów, lecz mogą zarażać innych. W epicentrum wirusa znajdują się Polacy.

Wirus został wykryty w Kanadzie, Francji, Australii, krajach azjatyckich, prawdopodobnie na Białorusi, istnieje zagrożenie również w Rosji. Wiemy także, że Polacy znajdują się w okolicy, w której koronawirus pojawił się pierwszy. Wiadomo, czy grozi im niebezpieczeństwo.

Wirus z Wuhan może zarazić Polaków? Niektórzy nie mogą wydostać się z Chin

Główny Inspektor Sanitarny, Jarosław Pinkas, w związku z rozprzestrzeniającym się już na cały świat wirusem 2019-nCoV został zasypany pytaniami, czy w ognisku zakażenia znajdują się jacyś Polacy, którym może grozić niebezpieczeństwo. Okazuje się, że są to aż 23 osoby. Byli wśród nich studenci z Politechniki Rzeszowskiej, którzy w ostatniej chwili wylecieli z Chin. Od razu zostali skierowani na ścisłą obserwację.

- Co najmniej 23 osoby z Polski przebywają w Chinach w obszarze, skąd pochodzi koronawirus 2019-nCoV - potwierdził inspektor w rozmowie z dziennikarzem RMF24 Patrykiem Michalskim. Jarosław Pinkas podał, że w Chinach znajduje się też grupa inżynierów z północnego Mazowsza. Nie wiadomo, kiedy będą mogli swobodnie wrócić do Polski. Decyzja należy do służb dyplomatycznych obu państw.

Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że na tę chwilę w Polsce nie ma zagrożenia

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- My zajmujemy się krzewieniem wiedzy dla nich, jakie jest to groźnie, jak się mają zachowywać. Tam jest pewien kłopot - oni mieszkają w akademikach, jest tam dość chłodno w tej chwili, jest ograniczony dostęp do możliwości kupowania żywności. Wiadomo, jak funkcjonuje miasto poddane kwarantannie - tłumaczy Jarosław Pinkas.

Dzisiaj grzeje: 1. Film ze szpitala w Wuhan wyciekł do sieci. Nagrano objawy chorej osoby, okropny widok
2. Fatalne wiadomości o Pawle Królikowskim, operacja zakończyła się katastrofą. Dramat rodziny dopiero się rozpoczyna

Inspektor potwierdził, że na tę chwilę wirus nie może zostać pokonany ani za pomocą szczepionki, ani innymi lekami. Lekarzom pozostało jedynie leczenie objawowe. Przypomnijmy, że na skutek działania wirusa zmarło już 56 osób, a ponad 2000 jest zakażonych. Tyczy się to przypadków również z Kanady, Francji, oraz oczywiście krajów azjatyckich.

- Czuwamy nad sytuacją i zrobimy wszystko, żebyśmy byli bardzo bezpiecznym krajem. Tego wirusa można zwalczyć wiedzą i dobrą informacją - zapewnił Główny Inspektor Sanitarny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz jeszcze starą legitymację ubezpieczeniową? Dostaniesz kosmiczne pieniądze
  2. 320 tys. Polaków czas ma do piątku. Potem mogą czekać NIEMIŁE konsekwencje
  3. Wstrząsający wypadek na Dolnym Śląsku, z autobusu został tylko wrak. Zdjęcia z miejsca zdarzenia tylko dla ludzi o nerwach ze stali
  4. Jest siedliskiem bakterii gorszym od klozetu, a wszyscy codziennie dotykają nim do twarzy. Okropność, lepiej tego unikać
  5. W sieci pojawiło się nieznane dotąd zdjęcie Maryli Rodowicz i Agnieszki Osieckiej. Niebywałe, co na nim robią, trudno oderwać wzrok

Źródło: RMF24

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News