Wszyscy byli w błędzie? Wirus w supermarketach rozprzestrzenia się w niezwykle niebezpieczny sposób

Wszyscy byli w błędzie? Wirus w supermarketach rozprzestrzenia się w niezwykle niebezpieczny sposób Źródło: unsplash.com Nathália Rosa

Wirus SARS-CoV-2 przeraża wiele osób - nie bez powodu. Jednak wciąż wielu ludzi osób problem. Być może do rozsądku przemówi im badanie naukowców, którzy sprawdzili, jak szybko koronawirus rozprzestrzenia się w supermarkecie.

Wirus powodujący chorobę COVID-19 charakteryzuje bardzo wysoka zaraźliwość. Stąd decyzje władz na całym świecie o ograniczeniu przemieszczania się czy wprowadzania rygorów w miejscach takich jak sklepy, poczty, czy apteki. Badania naukowców pokazują, jak szybko koronawirus rozprzestrzenia się w sklepach.

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się zatrważająco szybko w supermarketach

Na uniwersytecie Aalto w Finlandii, naukowcy zbadali, jak długo wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się w powietrzu i jak chmura aerozolu rozprzestrzenia się w supermarkecie. Okazuje się, że jeśli chory odkaszlnie i nie będzie miał maseczki, zasięg zarażenia może sięgnąć nawet do ośmiu metrów. To więcej niż spodziewano się wcześniej.

Ze względu na to, że wirusem można zarazić się przy jakimkolwiek kontakcie ze śluzówką, jeśli chory bez maseczki będzie kaszlał w okolicy zdrowego z maseczką, do zarażenia może i tak dojść, choćby przez oko.

Ponadto szczególnie niebezpieczne w markecie jest ułożenie półek. Osoba w alejce obok ma bardzo wysokie ryzyko zakażenia, ale co więcej, istnieje ryzyko, że zarazi się także klient w alejce obok. Dlatego też obowiązkowe maseczki dla każdego, kto wychodzi z domu mają sens. Wiele osób może sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że są chore. Maseczka w ten sposób chroni przede wszystkim innych przed rozprzestrzenianiem się choroby.

Jak uniknąć zarażenia w sklepie? Naukowcy radzą

DALSZA CZĘŚĆ TESTU POD GALERIĄ

Fińscy naukowcy opracowali animację, która pokazuje, jak w supermarkecie może przenosić się wirus. SARS-CoV-2. Patogen jest w stanie utrzymywać się w powietrzu przez ok. 6 minut, jeśli zarażony odkaszlnie czy kichnie. Dlatego też należy wyjątkowo uważać podczas świątecznych zakupów. 

Dzisiaj grzeje: 1. Przełom w walce z koronawirusem, wynalazek Polaków ma 100% skuteczność. Ruszyła masowa produkcja
2. Rok szkolny zakończy się w formie zdalnej? Minister Edukacji dał jasną odpowiedź, uczniowie nie będą zadowoleni

Najlepiej przed zakupami przygotować listę spisaną na kartce (aby nie musieć dotykać telefonu) i pójść do sklepu, w którym dobrze znamy rozkład półek. Dzięki temu zrobimy zakupy w krótkim czasie. Pamiętajmy także o założeniu maseczek, które nie mają 100% skuteczności, ale znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Jeśli go nie wysłuchamy, liczba zakażonych może wzrosnąć o 50 tysięcy
  2. Nie żyje legenda polskiej piłki nożnej. Lekarze przekazali smutne informacje o śmierci polskiego piłkarza
  3. Rząd planuje wprowadzić wielkie zmiany tydzień po Wielkanocy. Chodzi o handel
  4. Tragiczne informacje, nie żyje pięć osób z jednej rodziny. Świętowali urodziny, po kilku dniach zaczęli po kolei umierać
  5. Uparty husky nie chciał iść na spacer. Jego reakcja podbiła serca internautów, jak małe dziecko
  6. Nagle wjechali wojskowi i policja. Zabraniali nagrywać porażającą interwencję, dot. czekających na zamówione jedzenie osób

Źródło: Wirtualna Polska ABC Zdrowie

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News