Jest poważną przyczyną zgonów osób z koronawirusem. Lekarze przebadali mnóstwo osób, wnioski są jednoznaczne

Jest poważną przyczyną zgonów osób z koronawirusem. Lekarze przebadali mnóstwo osób, wnioski są jednoznaczne Źródło: Pixabay jarmoluk

Pandemia, którą wywołał wirus SARS-CoV-2, wciąż nie daje o sobie zapomnieć. Liczby nie pozostawiają złudzeń. Na całym świecie przybywa coraz więcej osób zainfekowanych i zmarłych wskutek choroby. Badacze dokonali odkrycia, które może sugerować, u jakiej grupy przebieg infekcji może skończyć się śmiercią.

Nie da się ukryć, że dawno nic nie wywołało takiego ogólnoświatowego zagrożenia jak wirus odpowiedzialny za pandemię. Lekarze starają się nieść ratunek zainfekowanym osobom. Ich ostatnie obserwacje przyczyniły się do poznania kolejnego sekretu dotyczącego choroby, którą wywołuje koronawirus.

Wirus SARS-CoV-2 coraz dokładniej badany

Naukowcy z całego świata robią wszystko, co w ich mocy, by wirus SARS-CoV-2 miał coraz mniej tajemnic. Ostatnie wyniki badań dotyczących ozdrowieńców były niezwykle zaskakujące, jednak teraz badacze dokonali kolejnego bardzo istotnego odkrycia. Może ono wyjaśnić czym spowodowane są różnice śmiertelności w poszczególnych krajach.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez portal RMF24, badanie naukowców z Irlandii potwierdza, że przyczyną wielu zgonów podczas choroby są zaburzenia krzepnięcia krwi. Okazuje się, że wirus w połączeniu z tego typu przypadłością jest jeszcze bardziej niebezpieczny. Eksperci wyjaśnili, jak funkcjonuje ta zależność, na łamach czasopisma "British Journal of Haematology".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak zaburzenia krzepnięcia krwi wpływają na przebieg choroby?

Badania wskazują, że infekcji mogą towarzyszyć zaburzenia krzepnięcia krwi. Jak donosi portal RMF24, sygnałem ostrzegawczym jest podwyższony poziom D-dimerów we krwi. W przypadku jego wykrycia wirus SARS-CoV-2 może wywołać o wiele większe spustoszenie. Warto zaznaczyć, że D-dimery powstają na skutek rozpadów zakrzepów. Ich podwyższony poziom sugeruje zakrzepicę żylną, która może zwiększyć ryzyko śmierci. Naukowcy wskazują również, że zakrzepica, którą wywołuje wirus, może przyczynić się do zawałów serca i udarów mózgu.

- Nasze nowe obserwacje wskazują, że COVID-19 ma związek z nietypowym rodzajem zaburzeń krzepnięcia krwi, które przede wszystkim dotyczą płuc i które bez wątpienia przyczyniają się do wysokiej śmiertelności u chorych na COVID-19. Zrozumienie, jak powstają te mikrozakrzepy w płucach jest kluczowe dla opracowania skuteczniejszych metod leczenia naszych pacjentów, zwłaszcza z grup wysokiego ryzyka - skomentował przytaczany przez RMF24, prof. James O'Donnell, kierujący Irlandzkim Centrum Biologii Naczyń.

Badania z całego świata sugerują, że w porównaniu do Chińczyków rasa biała ma czterokrotnie wyższe ryzyko wystąpienia zakrzepicy w trakcie infekcji. Natomiast osoby rasy czarnej są jeszcze bardziej narażone na wystąpienie tego powikłania niż przedstawiciele rasy białej. To może wyjaśniać rozbieżności w liczbach dotyczących ofiar śmiertelnych w poszczególnych krajach. Naukowcy odkryli więc jeszcze jedną tajemnicę, którą skrywał wirus.

Dzisiaj grzeje: 1. Jackowski powiedział, gdzie jest Kacperek. Służby błyskawicznie udały się na miejsce, widok ściął ich z nóg

2. Dagmara Kaźmierska w towarzystwie przystojnego mężczyzny. Z nim planuje ślub?

Zgodnie z informacjami wskazanymi przez portal Rzeczpospolita pacjenci, u których wykryty został wirus SARS-CoV-2 i otrzymali leki przeciwzakrzepowe, o wiele lepiej radzili sobie z chorobą. Potwierdził to między innymi dr Valentin Fuster, będący głównym lekarzem Szpitala Mount Sinai. Niewykluczone, że ma to związek z wcześniej przytoczonym odkryciem irlandzkich badaczy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Minister Szumowski ostrzega. Wkrótce może czekać nas ponowne zamrożenie gospodarki
  2. Dawid Kubacki opowiedział prawdę o swoich początkach. Nikt nawet nie wiedział, co przeżywał
  3. Miliony widzów pokochało go w kultowym serialu. Media obiegła wiadomość o śmierci, zmarł dokładnie w swoje urodziny
  4. W sieci pojawiło się bardzo stare, niepublikowane zdjęcie Wodeckiego i Rodowicz. Mało kto wiedział, co robili za kulisami
  5. Ciężarna z Covid-19 wylądowała w szpitalu w ciężkim stanie. Zdesperowani lekarze podali jej osocze, efekt powala
  6. Nie wymaga pieczenia, umiejętności i nietypowych składników. Bajecznie proste ciasto robi się niemal samo

Źródła: RMF24 / Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News